Tutaj jesteś Aktualności 25 lat samorządu terytorialnego

Aktualności

25 lat samorządu terytorialnego

27-05-2015
Zdjęcie Artykułu

Dziś, 27 maja 2015 roku, obchodzimy 25-lecie narodzin samorządu terytorialnego w wolnej Polsce. Z tej okazji przekazuję serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla wszystkich samorządowców, szczególne podziękowania kierując do samorządowców Powiatu Puławskiego, którzy na przestrzeni mijającego ćwierćwiecza podejmowali decyzje, dzięki którym ziemia puławska pomyślnie rozwija się, umacnia swoją markę i jest dobrym miejscem do życia.

Dziękuję za współpracę samorządom, a także mieszkańcom ziemi puławskiej, którzy potrafią korzystać z instrumentów demokracji, są przedsiębiorczy i zaangażowani w sprawy publiczne, przyczyniają się do rozwoju gospodarczego oraz zachowania dorobku kulturowego ziemi puławskiej. Podziękowania i wyrazy uznania kieruję także do pracowników administracji sprawnie działającej na terenie powiatu puławskiego – dziękuję Państwu za wysoką jakość pracy, skuteczność w realizacji zadań oraz znaczące środki zewnętrzne pozyskane przez samorządy na realizację zadań publicznych i podnoszenie jakości życia mieszkańców.

 

Życzę Państwu dalszych sukcesów, pomyślności i wytrwałości w realizacji projektów infrastrukturalnych oraz społecznych, a także przedsięwzięć na rzecz współpracy, integracji i umacniania lokalnych społeczności ziemi puławskiej.

 

Datę Święta Samorządu Terytorialnego wyznacza rocznica pierwszych w powojennej historii Polski demokratycznych wyborów szczebla lokalnego, które odbyły się w 1990 r. Ich przeprowadzenie zarządził ówczesny Prezes Rady Ministrów Tadeusz Mazowiecki. Zagłosowano wówczas na kandydatów do rad gmin (frekwencja wyniosła 42,27%). W rezultacie przeprowadzonej reformy systemowej samorządy weszły w posiadanie mienia komunalnego, uzyskały prawo do dochodów własnych, subwencji i dotacji z budżetu państwa z przeznaczeniem na realizację zadań do tego czasu realizowanych przez administrację rządową. Gospodarzem lokalnych terytoriów i zasobów stały się lokalne społeczności, które decydują o kierunkach rozwoju i charakterze zamieszkiwanych przez siebie wsi i miast. Odrodzona samorządność jest jednym z największych sukcesów powojennej historii Polaków oraz elementem „powrotu Polski do Europy” – jak mówił T. Mazowiecki.

 

Z wyrazami szacunku, Starosta Puławski Witold Popiołek

Powrót
POMOC SPOŁECZNA
Pomoc
Pomoc
PROJEKTY
INWESTYCJE
INWESTYCJE
CHRZEST POLSKI
Chrzest Polski
Chrzest Polski
WERSJA ARCHIWALNA STRONY
WERSJA ARCHIWALNA STRONY
WERSJA ARCHIWALNA STRONY
Ankieta satysfakcji z usług
Ankieta Satysfakcji z usług
Ankieta Satysfakcji z usług
Regionalny System Ostrzegania
RSO
RSO
POMOC PRAWNA 2020
Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna