Tutaj jesteś Aktualności 75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach

Aktualności

75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach

13-05-2019
75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach

Opatkowice – niewielka miejscowość, leżąca na granicy Ziemi Puławskiej i Powiatu Kozienickiego. W nocy z 19 na 20 maja 1944 r. miejsce to stało się polem brawurowej, a zarazem dramatycznej operacji lotniczej o kryptonimie „Weller 18”, w trakcie której dokonano zrzutu skoczków „cichociemnych” i materiałów wojennych. Niestety, dla jednego z lotników był to ostatni skok – kpt. dypl. Jan Serafin ps. „Czerchawa” zginął na miejscu w skutek nierozwinięcia się spadochronu.

W niedzielę, 12 maja 2019 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę tego wydarzenia. Hołd bohaterom oddali przedstawiciele Samorządu Powiatu Puławskiego – starosta Danuta Smaga wraz z przewodniczącym rady powiatu Januszem Wawerskim oraz radnymi powiatowymi. Wśród honorowych gości znalazł się także m.in. Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski.

Obchody rocznicowe rozpoczęła wspólna modlitwa w Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Po Mszy Świętej złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie kpt Jana Serafina, który znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Opatkowicach. Pamięć o uczestnikach operacji „Weller 18” uczciły słowa apelu poległych oraz kwiaty składane przed tablicą pamiątkową.

Powrót
POMOC SPOŁECZNA
Pomoc
Pomoc
PROJEKTY
INWESTYCJE
INWESTYCJE
Regionalny System Ostrzegania
RSO
RSO
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

Pomoc prawna

Pomoc prawna