Powiat Puławski leży w zachodniej części województwa lubelskiego mad Wisłą i jej dopływami: Wieprzem, Kurówką i Bystrą. Powiat jako jednostka administracyjna funkcjonuje od 1867 r. wtedy nosił nazwę „Powiat Nowoaleksandryjski”. Na przestrzeni dziejów siedzibą administracyjną tego ternu były: Kurów, Lublin, Józefów nad Wisłą oraz Kazimierz Dolny.
Jest to styk czterech rejonów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Niziny Mazowieckiej, Doliny Środkowej Wisły i wschodniego skrawka Równiny Radomskiej.
Szata roślinna to duże kompleksy leśne okolic Gołębia, Żyrzyna, Baranowa, Kurowa, Góry Puławskiej i Janowca. Okolica tzw. Trójkąta turystycznego to unikalna w skali europejskiej sieć wąwozów lessowych porozcinanych przez erozję wodną i gospodarczą działalność człowieka. Doliny rzek to zanikające lasy łęgowe oraz nieliczne obecnie stawy, których pozostałości zobaczyć możemy w okolicy Celejowa, Żyrzyna, Markuszowa, Baranowa czy Janowic.
Teren powiatu posiada wiele atrakcji turystycznych, między innymi, wspomniany trójkąt turystyczny Puławy, Kazimierz, Nałęczów. Puławy to przede wszystkim osada pałacowo-parkowa z historycznymi budowlami, ale też instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa: potencjał naukowy, intelektualny i gospodarczy. Kazimierz Dolny znany jest w Polsce i na świecie z unikalnego połączenia przyrody i architektury, stanowi „perłę renesansu lubelskiego”. Na szczególną uwagę zasługuje Fara, renesansowe kamienice i spichlerze, klasztor oraz liczne galerie. Nałęczów z kolei to jedyne w swym rodzaju uzdrowisko z uwagi na mikroklimat parku leżącego w samym sercu miejscowości. Dla miłośników historycznych budowli gratką będzie wizyta na zamku w Janowcu.
Powiat Puławski na tle Województwa Lubelskiego
Powiat Puławski podział administracyjny
Powiat Puławski - schemat dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych