Tutaj jesteś Turystyka Aktualności turystyczne Tuż za Kazimierzem...

Aktualności Turystyczne

Tuż za Kazimierzem...

19-05-2020
Tuż za Kazimierzem...

Okolice Kazimierza Dolnego obfitują w niezwykle ciekawe, widokowe trasy turystyczne. Dziś proponujemy wycieczkę na południe od nadwiślańskiego miasteczka, w jednym z najpiękniejszych fragmentów Małopolskiego Przełomu Wisły. Przedstawioną drogę możemy pokonać pieszo lub rowerem terenowym.

Wycieczkę rozpoczynamy przy zabytkowym Spichlerzu - obecnie hotelu - na ulicy Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym. Kierujemy się wzdłuż wału wiślanego w kierunku południowym. Po drodze z lewej strony mijamy nieczynny kazimierski kamieniołom, z którego aż do początku lat 80-tych metodą odkrywkową pozyskiwano budulec - tzw. opokę. Z opoki tej powstała cała zabytkowa zabudowa miasteczka. Dziś miejsce jest terenem zainteresowania geologów i paleontologów. Przy odrobinie szczęścia, w ścianie wyrobiskowej o długości ok. 500 metrów, można znaleźć skamieniałości z okresu górnej kredy.

Po minięciu kamieniołomu kontynuujemy wycieczkę wąską ścieżką ograniczoną z jednej strony strony wysoką skarpą a z drugiej rzeką Wisłą, dzikimi plażami i terenami nadrzecznymi. "Tajemniczą" ścieżką, wśród otaczającej nas zieleni docieramy do miejscowości Mięćmierz (Męćmierz). To niegdyś osada flisacka, a dziś letniskowa wieś położona nad samą Wisłą 3 km od centrum Kazimierza. Mięćmierz to niezwykle spokojna, malownicza osada – maleńka wioseczka z osłoniętą gontowym daszkiem studnią w sercu, gdzie czas jakby stanął w miejscu.

Naszą wędrówkę kontynuujemy w kierunku południowym wzdłuż Wisły aż do wyciętych w kredowym wzgórzu schodków prowadzących na widokowy taras zlokalizowany obok wiatraka - koźlaka, przeniesionego tutaj z Bałtowa koło Puław. Stąd możemy podziwiać Rezerwat Przyrody "Krowią Wyspę" oraz położone po drugiej stronie rzeki monumentalne ruiny zamku w Janowcu wraz z zabudową miasteczka. Kolejno leśną ścieżką docieramy do polnej, wijącej się pośród sadów i łąk, drogi prowadzącej aż do Podgórza. Głębokim, kredowym wąwozem docieramy do wypłaszczenia, skąd możemy obserwować rozległą panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. Tutaj zawracamy kierując się z powrotem do Mięćmierza, skąd udajemy się na królujące nad osadą wzniesienie - kolejny niezwykle ciekawy punkt widokowy. Wzgórze jest objęte czynną ochroną muraw kserotermicznych. Stąd kierujemy się do Kazimierza Dolnego, idąc najpierw lasem, polną dróżką wśród wiejskich domostw, a na końcu schodząc głębokim, wąskim i stromym jarem do podnóża kazimierskiego kamieniołomu.

Eskapada liczy ponad 8 km. Dla zainteresowanych polecamy zarys trasy, ślad gpx oraz galerię zdjęć.

Plik GPX trasy. , plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [23.95 KB]

Mapka Trasy

Źródło: https://www.google.pl/maps

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne