Tutaj jesteś Turystyka Aktualności turystyczne Rowerem po Końskowoli i okolicach

Aktualności Turystyczne

Rowerem po Końskowoli i okolicach

18-06-2020
Rowerzysta w czerwonej koszulce w wąwozie lessowym, w tle zieleń.

Dziś zapraszamy na kolejną, wirtualną wycieczkę po Końskowoli i okolicach. W liczącą 25 km trasę wybieramy się oczywiście rowerem. Zaproponowana przejażdżka pozwala na obcowanie z niezwykle interesującą i unikalną przyrodą, oraz umożliwia poznanie ciekawych zabytków, a także nietypowych miejsc. Zapraszamy do dalszej części artykułu i obejrzenia fotogalerii.

Podróż rozpoczynamy przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Puławach. Wjeżdżamy w las, gdzie wąską ścieżką przechodzącą w leśną dróżkę udajemy się w kierunku południowym. Jedziemy aż do znalezienia oznaczonego żółtego szlaku (dawniej czarnego, przemalowanego w ok. 3 lat temu na cześć przewodnika PTTK Puławy Ś.P. Ryszarda Bałabucha). Wyznaczoną trasą turystyczną, po ok. 3 km, po zjeździe pierwszym wąwozem, docieramy do "Piasecznicy" - polnej drogi prowadzącej  z dzielnicy Puław - Włostowic do Skowieszyna. "Piasecznicą" jedziemy w kierunku wschodnim ok. 0,5 km aż do rozwidlenia 3 dróg, z których główna prowadzi do wspomnianej wcześniej wioski, prawa to wąwóz "Liszcze", a wiodąca prosto, stanowiąca ostry ponad 10% podjazd wąwozem lessowym jest celem naszego wyjazdu. Głębokim wąwozem wyjeżdżamy na wierzchowinę, gdzie dalej lasem i polami udajemy się w kierunku Pożoga. Ciekawostką jest fakt, że dużo polnych dróg na terenie gminy Końskowola zostało utwardzonych tłuczniem, a część z nich została wyasfaltowana. Nie odbiera to zanadto uroku przejażdżki, znakomicie ją ułatwiając, zwłaszcza po deszczu. 

W Pożogu proponujemy pierwszy przystanek - przy ruinach zbudowanego przez Niemców w okresie II wojny światowej schronu. Obiekt znajduje się na prywatnej, ogrodzonej działce, w związku z tym można go oglądać jedynie spoza płotu - ze względu na bezpieczeństwo nie jest on udostępniony do zwiedzania. Budowla powstała w ramach rozbudowy fortyfikacji na linii wyznaczonej rzekami Narew - Wisła - San, wchodziła bezpośrednio w skład odcinka Annopol - Puławy - Dęblin. Więcej o bunkrze i związanej z nim historii można poczytać na blogu https://basowypan.blogi.pl/wpis,historia-lokalna-bunkier-w-pozogu.html.

Spod schronu zjeżdżamy wyasfaltowanym wąwozem do Starego Pożoga - wioski o bogatej tradycji szkółkarskiej, skąd kierujemy się do Końskowoli. Obecnie ze względu na prace remontowe prowadzone na przejeździe kolejowym nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do Końskowoli, trzeba skorzystać z objazdu przez Starą Wieś. W Końskowoli proponujemy pierwszy przystanek przy Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, gdzie możemy obejrzeć "Ekotrasę" - ścieżkę dydaktyczną łączącą sad doświadczalno-wdrożeniowy, pasiekę oraz ogród biosurowcowy i ozdobny. O projekcie można przeczytać na: http://www.ekotrasa.pl/.

Kolejno udajemy się do centrum Końskowoli, gdzie możemy podziwiać odnowiony budynek byłego ratusza oraz rynek. Warto wiedzieć, że Końskowola to dawne miasto, obecne w zapisach historii od 1389 r., a obecnie osada o charakterze miejskim. Zachował się tu m.in. dawny układ urbanistyczny: rynek, ratusz, dwa kościoły i zespół folwarczny. Końskowola swoją historią obdzielić mogła by co najmniej kilka miast - istnieje też wiele legend i ciekawostek związanych z miasteczkiem oraz historią powstania nazwy. Z bogatą hitorią miejscowości możemy zapoznać się w: http://konskowola.info.pl/gmina/historia/. W sąsiedztwie rynku zlokalizowany jest zabytkowy  kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła - ufundowany w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego i kasztelana krakowskiego. O historii kościoła można przeczytać w: http://www.konskowola.kuria.lublin.pl/o-parafii.html. Warto również odwiedzić umiejscowiony przy ul. Lubelskiej kościół św. Anny konsekrowany w 1613 r. Zabytek został odrestaurowany, a więcej informacji na jego temat znajdziemy w: http://www.konskowola.eu/anna/historia.html. Sięgając do przeszłości miasteczka można też odwiedzić teren położonego nad Kurówką Cmentarza ewangelicko-augsburskiego, bedącego wspomnieniem sprowadzonych tu przez Czartoryskich niemieckich rzemieślników.

Z Końskowoli wracamy do Puław, mamy do wyboru kilka alternatywnych dróg, my nie wybieramy głównej trasy, ale udajemy się ścieżkami i polnymi dróżkami wijącymi się w pobliżu linii kolejowej Warszawa - Lublin.

Dziękujemy za zapoznanie się z relacją, zdjęcia, zarys trasy oraz plik GPX są dostępne poniżej. Do zobaczenia na szlaku!

Mapa rowerowego przejazdu Puławy - Pożóg - Końskowola - Puławy

Źródło: maps.google.pl

Plik GPX, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [32.92 KB]

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne