Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Ciekawe miejsca w Puławach (Miasto)

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Ciekawe miejsca w Puławach (Miasto)

31-08-2015

Siedziba powiatu, położona nad Wisłą na granicy Wyżyny Lubelskiej (Płaskowyż Nałęczowski) i Niziny Mazowieckiej. Tu kończy się przełomowy odcinek królowej polskich rzek przez wyżyny środkowopolskie. Ślady dawnego osadnictwa archeologowie datują na okres ustąpienia lądolodu skandynawskiego. W okresie wędrówek ludów teren ten był zamieszkany przez różne plemiona. Do czasu wybudowania rezydencji na krańcach klucza końskowolskiego (wolą Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w latach 1671-76 przez Tylmana z Gameren), mieściła się tu wioska nad przeprawą przez Wisłę należąca wraz z Włostowicami do parafii w Jaroszynie – Górze Puławskiej. Późniejsi właściciele: Sieniawscy i Czartoryscy ugruntowali sławę Puław. Stały się one ważnym ośrodkiem artystycznym zyskując miano „Polskich Aten”.

 

 Miasto prawa miejskie otrzymało w 1906 r., po czym nastąpił jego gwałtowny rozwój. I wojna świętowanie nie wyrządziła miastu większych szkód: miasto miało swoją sieć elektryczną, wodociąg, wybudowano nowy stalowy most na Wiśle. Rozbudowano budynki instytutu, szkoły i szpitala. II wojna światowa spowodowała znaczne straty w ludności, zabudowie i infrastrukturze. Dopiero decyzja w 1960 r. o lokalizacji na obrzeżach miasta w piaszczystych leśnych terenach Kombinatu Azotowego przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Puław. Wynikiem jest ponad 4-krotny wzrost liczby mieszkańców i rozwój infrastruktury miejskiej.

 

Dzisiejsze Puławy o nadal czytelny układ urbanistyczny, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. Z lotu ptaka miasto jest pełne zieleni. Główna oś. przy Al. Królewska i ul. Partyzantów. Pozostałości willowej zabudowy z końca XIX w. i lat następnych widoczne są w architekturze osiedli mieszkaniowych. To nowoczesne miasto, siedziba znanych w kraju i za granicą placówek naukowo-badawczych oraz zakładów przemysłowych z kombinatem „Zakłady Azotowe” Puławy SA na czele, a także ważny ośrodek kulturalny z bogatym i nowoczesnym zapleczem.

 

Atuty turystyczne to: osada parkowo-pałacowa ze znanymi zabytkowymi budowlami: pałac Czartoryskich, park, Świątynia Sybilli – pierwsze polskie Muzeum (element w herbie miasta razem z Pogonią Litewską), Dom Gotycki, Domek Grecki, Altana Chińska, Domek Żółty, Brama Rzymska, kaplica pałacowa – kościół pw. Wniebowziętej Boga Rodzicy, Schody Angielskie i rampowe schody diabelskie, groty, sarkofag, pałac Marynki, wieża ciśnień. To także w dzielnicy Włostowice kościół św. Józefa, cmentarz we Włostowicach wiekiem równy warszawskim Powązkom, budynek szkoły elementarnej (Muzeum Oświatowe), a także w otoczeniu osady pałacowej: bursa – siedziba władz powiatowych, zajazd „Pod Pielgrzymem”, szpital św. Karola Boromeusza (siedziba oddziału i Muzeum Regionalnego PTTK), wille: Samotnia, Cienista, Kruszyna, cmentarz wojenny żołnierzy polskich z II wojny światowej przy ul. Piaskowej. Ze skarpy parku widok na rezerwat „Łęk na Kępie” oraz położoną dalej dolinę Wisły.

 

Atuty kulturowe to kompleks „Dom Chemika” – Puławski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Ośrodek Kultury, osiedlowe domu kultury, biblioteki: oddział Centralnej Biblioteki Rolniczej, Powiatowa, Pedagogiczna oraz Miejska, kino „Sybilla”, a także liczne imprezy o zasięgu krajowym i międzynarodowym: jak Festiwal "Dwa Brzegi", Festiwal "Belcanto", Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy czy Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe.

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne