Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Ciekawe miejsca w Kazimierzu Dolnym

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Ciekawe miejsca w Kazimierzu Dolnym

28-08-2015

Najbardziej znane i odwiedzane miejsce Lubelszczyzny. Założenie i początki miasta nie są dokładnie znane. O dawnym osadnictwie świadczą znaleziska archeologiczne już z epoki neolitu. Wieki średnie istnienia Kazimierza mają już dokumentację pisaną. Na terenie wsi Skowieszyn zwanym też Wietrzną Górą lokowany był klasztor sióstr Norbertanek z krakowskiego Zwierzyńca. Przypisywane jest to Kazimierzowi Sprawiedliwemu, którego imię miało przyjąć to miejsce. Parafia istnieje od 1325 r., a prawo obsadzenia proboszcza należało do króla. Prawa miejskie Kazimierz otrzymał natomiast od Jagiełły. Okres świetności Kazimierza przypada od drugiej połowy XVI w. do połowy XVII w. Jest w tamtych czasach głównym portem wiślanym i jednym z największych ośrodków handlowych w Rzeczpospolitej, nazywany „małym Gdańskiem”. Budowle z tamtych lat widoczne są do dziś: kościół farny – klasyczny wzorzec renesansu lubelskiego, kamienice mieszczańskie i spichlerze nad Wisłą. Kres świetności to „potop szwedzki”, później czasy saskie i rozbiory. Okres między I i II wojną światową to też dalsza stagnacja.

 

Dopiero pod koniec lat międzywojennych odkryto Kazimierz dla malarzy – prof. Tadeusz Pruszkowski organizował plenery dla studentów uczelni plastycznych, a także dla letników. Kataklizm II wojny światowej to likwidacja mieszkańców pochodzenia żydowskiego i pacyfikacja oraz terror ludności polskiej przez hitlerowców. Lata powojenne, odbudowa miasteczka pod kierownictwem architekta Karola Sicińskiego dały urok i klimat miejsca przyciągającego ludzi sztuki – głównie malarzy; kultury – liczne festiwale a także rzesze turystów. Kazimierz według haseł to „perła renesansu” i „mekka malarzy”. Powstały liczne pensjonaty, lokale gastronomiczne – sezon w Kazimierzu dla turystów i miłośników trwa przez cały rok. Można tu zwiedzać: wzgórze zamkowe z ruinami zamku i basztą. To miasteczko doskonale widoczne z Góry Trzech Krzyży, z Rynkiem – kamienicami braci Przybyłów, kościołami: Farnym i św. Anny, klasztorem oo. Franciszkanów Reformatów, bożnicą i całą zabudową widoczną jak z lotu ptaka. Wrażenie robi Małopolski Przełom Wisły, jego koloryt zależny od pory roku i oświetlenia słońcem.

 

System szlaków turystycznych i spacerowych pozwala poznać okolice wokół Kazimierza, który jest centralnym węzłem w Kazimierskim Parku Krajobrazowym utworzonym dla ochrony krajobrazu i przyrody w 1979 r. Podkreślić należy, że prezydent RP w 1994 r. nadał Kazimierzowi Dolnemu tytuł „Pomnika Historii”. Zbiory licznych muzeów i galerii pozwalają zapoznać się z historią miasta, unikalną przyrodą oraz kolekcjami dzieł sztuki.

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne