Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Ciekawe miejsca w Markuszowie

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Ciekawe miejsca w Markuszowie

25-08-2015

Osada – dawniej miasto położone w dolinie rzeki Kurówki, zagospodarowanej na stawy rybne. Lokalny ośrodek z prawem cotygodniowych dużych jarmarków, nadanym jeszcze za panowania Jana III Sobieskiego. Jako wieś wzmiankowany już w 1317 r. Archeologicznie teren bardzo dawnego osadnictwa. Położenie na styku krain: Wyżyny Lubelskiej i Niziny Mazowieckiej dało dogodne warunki wymiany handlowej. Prawa miejskie – magdeburskie staraniem Piotra Firleja – wojewody ruskiego otrzymanło w 1550 r. Kolejni właściciele to: Sobiescy, Hryniewieccy (Kajetan - ostatni wojewoda lubelski przed rozbiorami), Tarnowscy, Zbyszewscy. Położenie przy trakcie Warszawa – Lublin przyczyniło się do zniszczeń podczas przemarszów wojsk w XIX w. Po powstaniu styczniowym nastąpiła utrata praw miejskich.

 

Do dzisiaj zachowały się czytelne założenia miejskie. Kościół p.w. Św. Ducha po północnej stronie szosy to typowa budowla renesansu lubelskiego z 1609 r., przy stoi nim figura – glorietta. Całość wykonana przez włoskiego muratora Piotra Durie. W przeszłości był to kościół przy szpitalu, przytułek dla starców na miejscu starszego drewnianego kościółka p.w. Św. Stanisława. Drugi kościół, po południowej stronie szosy nad rzeką, to wybudowana w latach 1667 – 1682 z fundacji Jana i Andrzeja Firlejów na miejscu drewnianego p.w. Św. Małgorzaty budowla: barokowa, jednonawowa z zakrystiami i dwoma wieżami. Patronami kościoła są św. Józef Oblubieniec NMP, św. Michał Archanioł i św. Małgorzata. Obok znajduje się zabytkowa plebania z 1750 r. Okupacja hitlerowska spowodowała ubytek 70% ludności Markuszowa, w większości żydowskiej oraz duże straty materialne. Był tu silny ośrodek ruchu oporu.

 

Centrum przy głównej ulicy stoi pomnik poety pochodzącego z tego terenu Jana Pocka (1917 – 71). Jego imieniem nazwany jest coroczny konkurs i przyznawane są wyróżnienia dla wybitnych twórców ludowych dziedzinie literatury i sztuki.

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne