Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Kazimierski półmaraton z pierwszym przymrozkiem w tle

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Kazimierski półmaraton z pierwszym przymrozkiem w tle

24-11-2020
Oszronione jabłka

- Ależ będą wspaniałe widoki: Albrechtówka, Skarpa Dobrska, sady i wąwozy - zachwycaliśmy się nad nakreśloną przez Grzegorza trasą półmaratonu po okolicach Kazimierza Dolnego. Sobotni poranek przyniósł jednak wszechobecne mgłę i szron - pierwszy w sezonie przymrozek. Niezrażona przeciwnościami natury grupa puławskich amatorów biegania przystąpiła do realizacji zaplanowanego treningu.

Biegową wycieczkę rozpoczynamy na ul. Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym, tuż obok XVII-wiecznego spichlerza, a obecnie hotelu. Spichlerze te to dawne budynki gospodarcze,  skupione  wzdłuż Wisły, zaczynając od ulicy Puławskiej aż po ulicę Krakowską. Ich historię i znaczenie poznamy na stronie Kazimierskiego Portalu Internetowego. Kierujemy się w stronę centrum miasteczka, by po ok. 300 metrach skręcić w prawo wąskim i stromym chodnikiem prowadzącym na ul. Cmentarną. Stąd mijając cmentarz parafialny z licznymi zabytkowymi nekropoliami udajemy się do lasu, poprzecinanego głębokimi wąwozami i jarami. Wąwozem Plebanka wbiegamy na ul. Słoneczną i dalej rozległymi polami i lasami osiągamy granicę powiatu puławskiego.

Przez Dobre i Podgórz docieramy na Skarpę Dobrską - wyjątkowe miejsce z rozległą panoramą płynącej poniżej Chodelki i Wisły. Miejsce objęte jest ochroną prawną - Rezerwat „Skarpa Dobrska” powstał w 1991 r. na obszarze ok. 42 ha. Jest obszarem bardzo charakterystycznym w terenie, ponieważ wyznacza krawędź Równiny Bełżyckiej i stromą ścianą opada ku Kotlinie Chodelskiej. Wysokość względna skarpy osiąga w najwyższym punkcie 90 m. Celem rezerwatu jest zachowanie naturalnych odsłonięć skał czwartorzędowych Równiny Bełżyckiej, które widoczne są w pionowym przekroju zbocza oraz ochrona rzadkiej roślinności.

Po krótkim odpoczynku, niestety przez wspomnianą mgłę bez wspaniałych widoków, biegniemy w stronę Kazimierza Dolnego. Po drodze mijamy wiatrak zlokalizowany na skarpie nad Rezerwatem Krowia Wyspa, skąd również przy dobrej pogodzie możemy podziwiać piękno okolic Wisły, Kazimierza i Janowca. Utworzony w 1991 roku rezerwat obejmuje obszar 62,30 ha i leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Teren zawiera położoną na Wiśle Krowią Wyspę, piaszczyste mielizny i wody przybrzeżne.

Kolejnym ciekawym miejscem na naszej biegowej mapie był Mięćmierz, zwany również Męćmierzem - wioska położona w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, będąca jakby "żywym skansenem". Nad wsią góruje Albrechtówka - wzgórze z rozległą panoramą Małopolskiego Przełomu Wisły. Stąd pod drugiej stronie Wisły widać ruiny janowieckiego zamku i samo miasteczko. My widzieliśmy tajemniczą mgłę...

Jesteśmy już nieopodal Kazimierza Dolnego, do którego zbiegamy wąskim jarem. Widzimy najpierw dawny kazimierski kamieniołom - dziś raj dla eksploatorów skamielin. Kolejne niezwykłe miejsce, pamiątka bogatej historii nadwiślańskiego miasteczka. Tuż za kamieniołomem, po serii zbiegów wąwozami i trasami częściowo pokrywającymi się z Wielkim Kazimierskim Trailem, wracamy do punktu wyjścia. Ponad 21 km za nami, po przepięknych, obfitujących w liczne atrakcje terenach. Było warto, nawet w taką pogodę! Musimy tu jeszcze wrócić!

Zainteresowanych przebiegiem trasy zapraszamy do zapoznania się z jej zarysem oraz fotorelacją. Dostępny do pobrania jest również plik gpx.

Ikona zipPlik GPX, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [36.75 KB]

 

Trasa biegu

Profil trasy

Fot. A. Wenerski, G. Weremko

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne