Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Kamieniołom w Nasiłowie. Będziesz pod wrażeniem!

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Kamieniołom w Nasiłowie. Będziesz pod wrażeniem!

09-12-2020
Kamieniołom w Nasiłowie, w tle Wisła i niebo

- Można się tu solidnie zmęczyć, jak w górach - przemknęło mi przez myśl w trakcie podchodzenia stromą ścieżką prowadzącą na szczyt nasiłowskiego kamieniołomu. Jednak widoki z góry w pełni zrekompensowały trudy wycieczki. Jasne pokłady kredy, drzewa, wijąca się wstęga Wisły, a za nią wzgórza bochotnicke i kazimierskie. Jest cudownie, akumulatory naładowane!

Liczącą ponad 22 km wycieczkę rozpoczynamy przy wiacie turystycznej w Górze Puławskiej, zlokalizowanej na skrzyżowaniu ulic Długiej z Adamówką. Kierujemy się w dół, na południe aż do końcowego przystanku tzw. "emki". Stąd leśną drogą docieramy do wału wiślanego, zaczynającego się tuż za drogą prowadzącą do Janowca, przy ruinach byłego ośrodka kolonijnego w Górze Puławskiej. Tak, tak - nie wszyscy pamiętają, ale Góra Puławska była niegdyś miejscowością wypoczynkową. Po wale, wzdłuż Wisły idziemy w kierunku południowym. Z prawej strony mijamy zabudowania Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Kępa - oddział w Sadłowicach. Warto tu na chwilę zboczyć z trasy, zwłaszcza, że tuż obok znajdziemy również ośrodek jeździecki. Natomiast po lewej stronie wału dostrzeżemy liczne rozlewiska i starorzecze Wisły. Wijącymi się wśród licznych drzew i krzewów dróżkami możemy też dotrzeć do głównego nurtu rzeki i spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na stary most i ośrodek żeglarski w Górze Puławskiej. Przy odrobinie szczęścia ujrzymy unoszące się na wodzie łabędzie i inne dzikie ptactwo.

Po ok. 3 km wał kończy się, wkraczamy do lasu, przez który dotrzemy aż do drogi prowadzącej do przeprawy promowej Nasiłów - Bochotnica. Spoglądając na drugą stronę Wisły ujrzymy kolejno "Górki Parchackie", bochotnickie wzgórza i kazimierskie pagórki. - Ileż razy przemierzałem tamte ścieżki, jakie one piękne również z tej perspektywy - nasuwa się myśl. Po prawej stronie, patrząc w kierunku południowo-zachodnim ujrzymy ogromną skarpę, porośniętą ciernistą roślinnością, z gdzieniegdzie wystającym jasnymi kredowymi kamieniami. Ale to nie jest jeszcze właściwy kamieniołom. Idziemy dalej i po kilkuset metrach naszym oczom ukazuje się wspaniały nasiłowski kamieniołom. Niesamowita feria jasnych, żółtawej barwy skał, poprzeplatanych bujną roślinnością. Nieczynny kamieniołom zbudowany jest z pokładów kredowych skał wapienno-krzemionkowych, tzw. opok. Jest jednym z najpiękniejszych obiektów geoturystycznych tutejszych okolic.

Z wierzchowiny kamieniołomu możemy podziwiać wspaniałą panoramę położonych poniżej terenów - Małopolski Przełom Wisły, Bochotnicę i początek Kazimierza Dolnego. Uważnie przyglądając się przeciwległym wzgórzom dojrzymy stację narciarską w Kazimierzu Dolnym oraz datowaną na przełom XIII i XIV wieku kazimierską basztę obronną

To był kulminacyjny punkt naszej wycieczki. Stąd możemy przedłużyć nasz spacer do Janowca, jednak my wracamy przez Nasiłów - malowniczo położoną wioskę, z której także możemy podziwiać wspaniałą dolinę Wisły. Wśród licznych pól i lasów okalających wieś, zbudowano wiele wypoczynkowych domów, co dobitnie świadczy o atrakcyjności miejsca, o czym możemy przekonać się oglądając załączoną poniżej fotorelację. Życzymy miłego wirtualnego zwiedzania i do zobaczenia na turystycznych szlakach powiatu puławskiego!

Ikona zipPlik GPX - Nasiłów – Góra Puławska, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [18.74 KB]

Ikona zipPLIK GPX - Góra Puławska – Nasiłów, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [23.07 KB]

 Zarys trasy

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne