Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Korzystajmy z uroków zimy

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Korzystajmy z uroków zimy

02-02-2021
Startujący ptak na Wiśle

Malowniczo położone Puławy i okolice zachęcają do zimowych spacerów. Dziś zabierzemy Państwa na wirtualną wycieczkę do Parku Czartoryskich w Puławach, oprószonych śniegiem wąwozów lessowych oraz nad Wisłę. W trakcie liczącego ponad piętnaście km spaceru zobaczymy cenne zabytki architektury oraz niezwykle ciekawe, unikatowe osobliwości przyrody - wąwozy lessowe oraz nadwiślańską faunę i florę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Puławach na skrzyżowaniu ulic Czartoryskich z Głęboką i al. Królewską. Za sobą zostawiamy zabytkowy budynek Starostwa Powiatowego w Puławach i kierujemy się do Parku Czartoryskich w Puławach. Szeroką bramą wkraczamy na dziedziniec pałacowy gdzie możemy podziwiać fronton Pałacu oraz boczne skrzydła. W centralnej części Pałacu umiejscowiono Muzeum Czartoryskich, zaś pozostałe części zajmują Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz inne instytucje publiczne.

Jednak cel naszej wyprawy jest inny, kierujemy się do wschodniej części ogrodu. Przechodzimy obok Domku Gotyckiego, kolejno mijamy Świątynię Sybilli, o której warto wspomnieć, że jest pierwszym polskim muzeum. Tarasowymi schodami docieramy do dolnego ogrodu, skąd malowniczym mostkiem i furtą przechodzimy na dziedziniec Pałacu Marynki, do niedawna siedziby Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa, a obecnie budynku Miasta Puławy, przeznaczonego w przyszłości na cele muzealno-kulturalne.

Opuszczając zabytkowe obszary Parku Czartoryskich kierujemy się ul. Kazimierską na południe, kolejno skręcamy w ul. Kilińskiego, którą dotrzemy do ul. Piasecznica. Tu opuszczamy zurbanizowane części miasta i zaczynamy obcowanie z naturą. Przed nami otwiera się zaśnieżona, pełna zamarzniętych kolein, polna droga prowadząca aż do Skowieszyna. Jednakże my skręcamy wcześniej w prawo, w tzw. "Czarny wąwóz" oznakowany żółtymi znakami turystycznymi (niegdyś czarnymi). Po osiągnięciu wierzchowiny mijamy z lewej strony kapliczkę postawioną na w celu upamiętnienia pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Po ok. trzystu metrach skręcamy w prawo w kolejny wąwóz prowadzący w dół do stacji narciarskiej w Parchatce, obecnie ze względu na pandemię nieczynnej. Z lewej strony stacji odnajdujemy prowadzący w górę znakowany wąwóz, którym dotrzemy na wierzchowinę, skąd możemy podziwiać panoramę Puław i Góry Puławskiej. W ciepłych porach roku widok jest ograniczony licznymi drzewami, jednak w okresie zimowym otwierają się przed nami wcześniej niespotykane krajobrazy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że pokonana spod stacji w Parchatce droga jest częścią corocznie organizowanej tu imprezy biegowej "Bieg Szlak Trafi", co potwierdza, że łatwo nie jest! Zgodnie z prowadzącą nas polną drogą udajemy się w kierunku południowym, mijamy chmielnik i głębokim, lessowym wąwozem schodzimy do Parchatki, gdzie przekraczamy drogę wojewódzką Puławy - Kazimierz Dolny i udajemy się w kierunku Wisły. Stąd wygodną drogą pieszo-rowerową wracamy do naszego punktu wyjścia, podziwiając po drodze "królową polskich rzek". Jeśli dopisze nam szczęście ujrzymy np. zrywające się do lotu kaczki. Z perspektywy wału wiślanego warto również zobaczyć puławską Świątynię Sybilli - z uwagi na zieleń widok możliwy tylko w okresie zimy.

Zainteresowanych zaproponowaną wycieczką zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz do zapoznania się z przebiegiem trasy. Można również pobrać plik gpx. Do zobaczenia na szlaku:)

Ikona zipPlik GPX, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [27.57 KB]

Przebieg trasy - mapka

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
Mapa interaktywna - Atrakcje turystyczne
Mapa interaktywna - Atrakcje turystyczne
Mapa interaktywna - Atrakcje turystyczne
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne