Edukacja

#Komórkomania w ZS nr 1 w Puławach

Dzień Dawcy Szpiku
Data publikacji: 26 października 2018
7 listopada 2018 r. w Zespole Szkół nr 1 w Puławach odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Jest to element akcji Lubelska #Komórkomania, organizowanej przez Lubelskie Kuratorium Oświaty i Fundację DKMS. Akcja ma na celu edukację młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłość i zaczynają podejmować samodzielne decyzje. Jedną z takich decyzji może być właśnie ta o rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku – świadcząca o zaangażowaniu, wrażliwości i dojrzałości emocjonalnej. #Komórkomania to nie moda na lepszy model telefonu, to metoda na ratowanie czyjegoś życia za pomocą komórki, którą nosisz nie w kieszeni – a w sobie.

Po co taka akcja w szkole? W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi. Dla wielu słyszących taką diagnozę jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku.       I wtedy potrzebny jest dawca. Znalezienie odpowiedniej osoby wcale nie jest takie proste. Kombinacji zapisu fragmentu informacji genetycznej, dzięki której dopasowuje się zgodnego dawcę jest kilkadziesiąt miliardów  - więcej niż ludzi na ziemi. Im więcej osób się zarejestruje – tym  większa jest szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka. Prawdopodobieństwo, że zostanie się rzeczywistym dawcą  wynosi ok. 5% w ciągu 10 lat. Kto może zostać dawcą?

  1. Osoba w wieku 18 – 55 lat – podejmująca świadomą decyzję;
  2. Waga min. 50 kg i bez większej nadwagi;
  3. Ogólnie dobry stan zdrowia;
  4. Osoby, które nie były wcześniej rejestrowane jako dawcy;
  5. Osoby, które zgadzają się na pobranie materiału do przeszczepu dwiema 80%  - to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, drugą rzadziej stosowaną metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.

Rejestracja polega na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i pobraniu, za pomocą specjalnych pałeczek  wymazu z błony śluzowej policzka. Cała rejestracja trwa ok. 10 min.

Zachęcam wszystkich, do udziału w akcji. Osoby, które nie spełniają kryteriów też mogą okazać swoje wsparcie poprzez np. rozpropagowanie akcji  wśród znajomych.

I jeszcze jedna sprawa. Koszty  przebadania jednego potencjalnego dawcy to ok. 160 zł. W całości ponosi je  Fundacja DKMS. Dlatego też,  tego dnia będą zbierane pieniądze na rzecz Fundacji DKMS, która jest głównym organizatorem akcji #KOMÓRKOMANIA.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej fundacji DKMS.

Dawcy szpiku, czerwień

Powrót
`