Aktualności Kultura

Festiwal Literacki w Roku Henryka Sienkiewicza w I LO im. A. J. ks. Czartoryskiego

Festiwal Literacki w Roku Henryka Sienkiewicza w I LO im. A. J. ks. Czartoryskiego
Data publikacji: 26 kwietnia 2016
Uczniowie klasy 2 I LO im. A. J .ks. Czartoryskiego, włączając się w ogólnopolskie inicjatywy, przygotowali Festiwal Literacki w Roku Sienkiewicza, który odbył się w dniach 18 - 22 kwietnia. Powiat Puławski przyłączył się do współorganizacji wydarzenia.

W grudniu 2015 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci  i w sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin pisarza oddać hołd wybitnemu Polakowi. „Poprzez swą działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie.

W ramach obchodów uczniowie wysłuchali wykładu pana Macieja Cybulskiego – dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, który wygłosił prelekcję na temat: Sienkiewicz jakiego nie znamy. Zaplanowana była wycieczka do Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

We wtorek 19.04 odbyła się gra terenowa Szlakiem Sienkiewicza. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko znajomością biografii pisarza, ale także sprawnością fizyczną.

W piątek 22 kwietnia dobiegł końca Festiwal Literacki.  Na ten dzień przewidziany został finał konkursu czytelniczego „Znam Quo Vadis”. W przygotowanych przez klasę 2K zawodach zmierzyły się dwie drużyny –uczniowie rywalizowali z nauczycielami. Uczennice klasy 2H, które w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach uzyskały najwyższy wynik spośród dwunastu grup, godnie reprezentowały młodzież.  Drużyna nauczycieli w składzie – pani  Marzena Piekoś, pani Anna Kozłowska-Skwarek oraz pan Marek Rzeszutko – ostatecznie  okazała się najlepsza i wykazała się bardzo dobrą znajomością powieści. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni za trud włożony w przygotowanie się do konkurs i ponadprzeciętną wiedzę.

Wśród młodzieży zgromadzonej w sali gimnastycznej uznanie zyskał gest nauczycieli, którzy wygrane nagrody przekazali uczennicom z klasy 2H.

Nagrody zostały ufundowane  przez Radę Rodziców I LO,  Starostwo Powiatowe w Puławach oraz klasę 2K.

Mamy nadzieję, że Festiwal Literacki przypomniał o znaczącej roli Sienkiewicza w krzewieniu polskości i zachęcił do czytania powieści napisanych pięknym językiem  i opisujących nietuzinkowych ludzi, którzy potrafili pięknie żyć.

 tekst, zdjęcia: I LO im. A. J.  ks. Czartoryskiego

Festiwal Literacki w Roku Henryka Sienkiewicza w I LO im. A.J.ks.Czartoryskiego

Powrót
`