Aktualności Kultura

Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
Data publikacji: 05 października 2016
Rok 2016 to szczególny rok dla literatury polskiej. Obchodzimy rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza - 5.05.1846, a także sto lat - 15.11.1916 - od jego śmierci. Był to jeden z powodów dla którego Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zadecydował, że tegoroczne Narodowe Czytanie związane będzie z jego twórczością. Wprawdzie dwa lata temu także czytano utwory Henryka Sienkiewicza, ale tym razem wybrano konkretny pt. „Quo vadis”.

Rok  2016 to szczególny rok dla literatury polskiej. Obchodzimy rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza - 5.05.1846, a także sto lat  - 15.11.1916 - od jego śmierci. Był to jeden z powodów dla którego Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zadecydował, że tegoroczne Narodowe Czytanie związane będzie z jego twórczością. Wprawdzie dwa lata temu także czytano utwory Henryka Sienkiewicza, ale tym razem wybrano konkretny pt. „Quo vadis”.

Jest to historia prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Nerona, która przyniosła pisarzowi sławę i najwyższe z możliwych wyróżnień - literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku.

“Quo vadis” symboliczny tytuł i dziś ma swoją ponadczasową wymowę: studium cierpienia, miłości, wiary i nadziei.

Po raz czwarty Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach włączył się w obchody Narodowego Czytania. Partnerami tegorocznego  przedsięwzięcia, które odbyło się w Galerii Zielona

1 października byli: Galeria Zielona; Publiczna Biblioteka Powiatowa w Puławach; Radio Lublin; Zespół Szkół Technicznych; Zespół Szkół nr 1 w Puławach; SPZOZ w Puławach.

Do udziału zaproszono przedstawicieli władz powiatu, dyrektorów szkół podlegających pod Starostwo powiatowe, placówek powiatowych a także dziennikarzy. Imprezę prowadził dyrektor MDK w Puławach Mariusz Oleśkiewicz.

Pierwsza część swoistego performance miała miejsce na holu dolnym Galerii. Ważne, nieprzemijające słowa czytali:

Danuta Smaga - przewodnicząca Rady Powiatu; Małgorzata Noskowska - kierownik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Puławach; Danuta Szlendak - dyrektor Publicznej Biblioteki Powiatowej w Puławach; Hanna Kamola - naczelna pielęgniarek SP ZOZ w Puławach oraz: Andrzej Wenerski - kierownik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu; Henryk Głos - Dyrektor ZST w Puławach; Mariusz Oleśkiewicz - dyrektor MDK Puławy; Łukasz Grabczak - Radio Lublin

Między słowami unosiła się muzyka i śpiew wychowanków pana Huberta Domańskiego, a po Galerii krążyły w zadumie wystylizowane Rzymianki - uczestniczki zajęć teatralnych MDK. Wzbudzało to wśród klientów ogromne zainteresowanie. Niemniej jednak większe, przyjemne zaskoczenie towarzyszyło  swoistej peregrynacji książki “Quo vadis”.

Po zakończeniu pierwszej części, czytający w towarzystwie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach zachęcali klientów Galerii do przeczytania fragmentu tekstu. W nagrodę przechodnie otrzymali powieść, którą zasponsorowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach.

Punktem kulminacyjnym imprezy było jednoczesne odczytanie przez uczestników fragmentu listu Petroniusza, po czym na zebranych w dolnym holu spadł deszcz kartek - słów dla przyszłych pokoleń.

Na zakończenie imprezy dyrektor MDK - pan Mariusz Oleśkiewicz zaprosił do degustacji tortu, przygotowanego przez Zespół Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach – panią Urszulę Kociubę.

Tak to słowa literatury przenikały do zbiorowej świadomości. Tak kultura na chwilę połączyła się z materialną stroną życia.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza foto Daniel Mróz
Powrót
`