Warsztaty stwarzają możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej poprzez terapię zajęciową zmierzającą do ogólnego rozwoju i poprawy funkcjonowania każdego uczestnika, co jest niezbędne do samodzielnego i aktywnego życia w środowisku, na miarę potrzeb i możliwości każdego uczestnika. Warsztaty nie są samodzielnymi jednostkami, nie posiadają osobowości prawnej. Mogą być organizowane i prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty, na podstawie następujących aktów prawnych:
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Puławskim Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Psychicznego
24-100 Puławy, ul. Wróblewskiego 21
tel./fax 81 888 34 31
wtzpulawy@op.pl
godz. pracy: 7.00 – 15.00
kierownik – Agata Frączek
Celem Warsztatu jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych, które doświadczają szczególnych trudności na rynku pracy. Pod opieką Warsztatu znajduje się 30 osób. Terapia zajęciowa odbywa się w 6 pracowniach:
Podopieczni Warsztatu korzystają również z pomocy psychologicznej, lekarskiej i pielęgniarskiej.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Puławskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych
24-100 Puławy, ul. 6 Sierpnia 20
tel. 668 039 416
wtz.pulawy@vp.pl
godz. pracy 7.00 – 15.00
kierownik – Dorota Walencik
Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) realizuje zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości każdego uczestnika. Celem warsztatu jest rehabilitacja w zakresie przywracania lub pozyskiwania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia, która odbywa się przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej.
Rehabilitacją w warsztacie objętych jest 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz chorobami sprzężonymi. Uczestnicy objęci są kompleksową rehabilitacją realizowaną poprzez zajęcia terapeutyczne w pracowniach:
Dodatkowo oferujemy: wsparcie psychologiczne, muzykoterapię, rehabilitację ruchową, opiekę pielęgniarską, spotkania integracyjne, wycieczki, dyskoteki, kiermasze, wyjścia do kina, teatroterapię.
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Nałęczowskim Stowarzyszeniu Charytatywnym
24-150 Nałęczów, ul. Spółdzielcza 17C
tel./fax 81 501 51 06
wtz.naleczow@wp.pl, www.wtznaleczow.pl
godz. pracy: 7.00 – 15.00 w dni powszednie
kierownik – Magdalena Stasiak-Toruń
Warsztat Terapii Zajęciowej w Nałęczowie działa od lipca 1997 r., jest placówką pobytu dziennego. Realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej ukierunkowane na ogólny rozwój i poprawę sprawności każdego uczestnika. Stwarza osobom niepełnosprawnym, możliwość rehabilitacji zawodowej w zakresie pozyskiwania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia i prowadzenia możliwie samodzielnego i aktywnego życia. Aktualnie do placówki uczęszcza 25 osób o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności, głównie z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi, z Gminy Nałęczów, Gminy Wąwolnica, Gminy Kurów i Gminy Wojciechów. Każdy z uczestników realizuje indywidualny program rehabilitacji i terapii, tworzony i weryfikowany na podstawie zgromadzonych dokumentów, wywiadu w domu rodzinnym, obserwacji, działań i zachowań w Warsztacie, oraz szczegółowej oceny punktowej.
Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej odbywa się zgodnie z planem działalności Warsztatu i programami poszczególnych pracowni zajęciowych:
Celem działań podejmowanych w pracowniach zajęciowych jest ogólne przygotowanie do pracy, kształtowanie umiejętności i kompetencji potrzebnych w każdym rodzaju pracy – np. przestrzeganie zasad BHP, dokładność, przestrzeganie godzin pracy i regulaminu, punktualność, przygotowanie i porządkowanie stanowiska pracy, jak i czynności życia codziennego, w tym treningi samoobsługowe, np. mycie, czesanie, estetyczne spożywanie posiłków, trening ekonomiczny i umiejętności społecznych.
W Warsztacie prowadzone jest także wsparcie i terapia psychologiczna, zajęcia psychospołeczne, rehabilitacja ruchowa oraz zajęcia z zakresu zdrowia i higieny. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pielęgniarską. W ramach programu terapeutycznego dużą wagę przywiązuje się do nauki zdrowego i aktywnego spędzania czasu oraz kultywowania tradycji. Organizowane są liczne wyjazdy rehabilitacyjno-krajoznawcze, wyjścia do kina, teatru, muzeów. Uczestnicy WTZ biorą udział w festiwalach i przeglądach artystycznych oraz turniejach sportowych, zdobywając wyróżnienia i nagrody.