Aktualności

50 lat puławskiej urologii

50 lat puławskiej urologii
Data publikacji: 23 kwietnia 2024
Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej puławskiego Szpitala istnieje już od 50 lat. Z tej okazji, 17 kwietnia, w Puławskim Ośrodku Kultury, odbył się uroczysty Jubileusz. - Serdecznie gratuluję znakomitego Jubileuszu, dziękuję za wieloletnią służbę i życzę dalszego rozwoju Oddziału. Jestem dumna, że w placówce wykonywane są najbardziej skomplikowane operacje w kraju - jest to możliwe dzięki pełnemu wyposażeniu i wykwalifikowanej kadrze medycznej. Wielkie brawa - podkreśliła w okolicznościowym przemówieniu starosta puławski Danuta Smaga.

Jubileuszową konferencję otworzyli dr. n. med. Janusz Ciechan - kierownik oddziału i mgr. inż. Piotr Rybak - dyrektor SP ZOZ w Puławach. Natomiast historię odziału przedstawił dr n. med. Ireneusz Ostrowski. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa z Bydgoszczy, prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta z Krakowa, dr hab. n. med. Roman Sosnowski z Olsztyna, lek. Emil Śledź z Puław.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach jest centralną jednostką lecznictwa w powiecie puławskim. Mimo to znaczenie tego zakładu nie jest tylko lokalne. Obok powiatu puławskiego SP ZOZ w Puławach obsługuje także gminy z innych powiatów, w tym przede wszystkim z powiatu kozienickiego oraz zwoleńskiego. Oddział  jest doposażony w nowoczesny sprzęt medyczny jak i pozamedyczny korzystając z ofiarności różnych organizacji jak i sponsorów oraz dotacji. W roku 2023 w SP ZOZ leczyło się 19707 pacjentów, z czego 1402 pacjentów na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej. 

ODDZIAŁ UROLOGII I ONKOLOGII UROLOGICZNEJ

Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej puławskiego szpitala jest jednostką w pełni wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu urologii. Dysponuje kompletem urządzeń do leczenia kamicy i nowotworów  układu moczowego, rozrostu gruczołu krokowego, nietrzymania moczu i wielu innych schorzeń urologicznych. 

Największy atut Oddziału to wysokie kwalifikacje personelu. Każdy ze specjalistów urologów zatrudniony w Oddziale jest przygotowany do samodzielnego wykonywania większości zabiegów urologicznych. Ponadto każdy specjalizuje się w jednej unikatowej dziedzinie. Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są w mieszczącej się w strukturach SP ZOZ  Poradni Urologicznej z Pracownią Urodynamiki. W ramach poradni funkcjonuje zespół szybkiej diagnostyki onkologicznej.

Oddział dysponuje dwoma salami operacyjnymi, jedną do operacji laparoskopowych i otwartych oraz drugą do zabiegów endoskopowych. Ponadto w oddziale znajdują się sala zabiegowa z  pracownią ultrasonograficzną i ESWL. Oddział wyposażony jest w kompletny sprzęt do wykonywania zabiegów endoskopowych: elektroresekcji, przezcewkowych, zabiegów PCNL, URS, zabiegów laparoskopowych i retroperitoneoskopowych.

Oddział specjalizuje się w wykonywaniu operacji z zakresu laparoskopii i endourologii. Większość operacji endourologicznych lekarze pracujący w Oddziale przeprowadzili jako pierwsi na Lubelszczyźnie  i nadal pozostają niekwestionowanymi liderami w tej dziedzinie. Swoje osiągnięcia prezentowali na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach urologicznych. Zespół Oddziału Urologii szkolił się w klinikach urologii w Niemczech – Mannheim, Heilbronn i Halle.

Od roku 2013 jako jeden z nielicznych ośrodków urologicznych w Polsce realizuje projekt leczenia nietrzymania moczu przy użyciu sztucznych implantów zwieracza cewki moczowej.

Naturalną konsekwencją doświadczeń z implantacjami sztucznych zwieraczy cewki moczowej było wszczepienia najnowszej trzyczęściowej hydraulicznej protezy prącia (leczenie  zaburzeń erekcji) – typu ZSI 475 szwajcarskiej firmy Zephyr w 2016 r.

W I połowie kwietnia 2023 r. w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej została przeprowadzona operacja  przy pomocy Robota Versius.  Lekarze Urolodzy  przeprowadzili radykalną prostatektomię, czyli usunięcie gruczołu krokowego. Dzięki minimalnej ingerencji robota w ludzki organizm (średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała pacjenta, wynosi zaledwie 6 mm) pozwala  to na znaczne zmniejszenie krwawienia, redukcję bolesności zabiegu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację pooperacyjną i skrócenie pobytu w szpitalu. Usunięcie chorobowo zmienionego gruczołu krokowego, w przypadku guza ograniczonego do narządu, jest najskuteczniejszą metodą leczenia raka prostaty, która w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie.  To także wygodne i bardzo precyzyjne narzędzie dla chirurga. Z perspektywy zespołu chirurgicznego robot Versius jest ergonomicznym rozwiązaniem, które – dzięki obrazowi 3D oraz łatwemu sterowaniu narzędziami – pozwala zmniejszyć stres i zmęczenie operatora. Technologia umożliwia operatorowi korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do skutecznego przeprowadzenia konkretnego zabiegu, a ich konstrukcja pozwala precyzyjnie odtwarzać ruchy ręki i ramienia operującego chirurga. Robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

W 2023 roku Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej leczył 1402 pacjentów, w tym 13 dzieci, 365 kobiet i 1024 mężczyzn. Z Izby Przyjęć przyjęto 1056 osób, a 331 osób ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oddział dysponuje 18 łóżkami, a średni czas pobytu na oddziale wynosi 3,7 dni. Najczęściej leczoną chorobą układu moczowego jest nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. W 2022 roku w puławskim szpitalu wykonano 5 382 operacje, z czego 968 operacji na oddziale urologii, co stanowi prawie 18% wszystkich wykonanych operacji.  

Z 48 zabiegów prostatektomii radykalnej wykonanych w 2022 roku, 19 wykonano z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 26 zabiegów wykonano z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego, 3 zabiegi wykonano z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego.  W roku 2023 operacji urologicznych wykonano aż 1101 co stanowi 17% z ogółu wykonanych w szpitalu operacji (6406). W 2023 roku wykonano 59 zabiegów wycięcia radykalnego sterczy (prostatektomii radykalnej), w tym 38 z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 13 z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego oraz 8 z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego. 

Personel oddziału:

  • Kierownik  oddziału: dr n. med. Janusz Ciechan- chirurg, specjalista urologii
  • Zastępca Kierownika Oddziału: dr n.med. Ireneusz Ostrowski, chirurg, specjalista urologii 

Lekarze oddziału:

  • lek. med. Krzysztof Mazurek - chirurg, specjalista urologii
  • dr n. med. Wojciech Dyś - specjalista urologii, 
  • lek. Emil Śledź- specjalista urologii
  • lek. Mateusz Józefczak- specjalista urologii
  • lek. Mateusz Woźniakowski – w trakcie specjalizacji z urologii

Pielęgniarka oddziałowa: mgr Joanna Soszka

Pielęgniarka koordynująca Blok Operacyjny: mgr  Joanna Kondracka

Historia rozwoju urologii w Puławach jest nierozerwalnie związana z osobą dr. n. med. Ludwika Kotlińskiego. Pod koniec lat 60. XX w. dyrektorem i ordynatorem Oddziału Chirurgii szpitala w Puławach był dr Bolesław Kuźma, absolwent wydziału lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, lekarz światły i o szerokich horyzontach myślowych. Przewidywał on od dawna, że w wyniku pojawiania się w medycynie coraz węższych specjalizacji rozwój szpitalnictwa – nawet powiatowego – pójdzie także w tym kierunku. Dlatego też był gorącym orędownikiem utworzenia w szpitalu samodzielnychoddziałów wyłonionych z chirurgii, tj.: ortopedii i urologii. W tamtych latach pogląd taki
wcale nie był łatwy do przyjęcia. Z tego powodu zaczęło się skromnie, od 5 łóżek wyodrębnionych na chirurgii. Pieczę nad nimi powierzono dr. Ludwikowi Kotlińskiemu, pracownikowi Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Lublinie, kierowanej przez prof. Antoniego Szczerbo. Doktor Kotliński już wówczas był specjalistą urologiem oraz posiadał tytuł doktora nauk medycznych. Dopiero upór i zaangażowanie dr. Kotlińskiego, osobiste rozmowy prof. Stefana Wesołowskiego i prof. Antoniego Szczerbo z władzami powiatu i szpitala w Puławach, a także interwencje prof. Wesołowskiego u ówczesnego ministra zdrowia prof. Józefa Grendy zadecydowały o powstaniu samodzielnego oddziału. Decyzją ministerialną powołano 22-łóżkowy oddział urologiczny, który oficjalnie rozpoczął pracę w październiku 1974 r., a dr Ludwik Kotliński został jego ordynatorem. Po Klinice Urologii w Lublinie był to drugi o takim profilu oddział w dawnym województwie lubelskim. Posiadał własną salę operacyjną uniezależniającą jej lekarzy od centralnego bloku operacyjnego, wkrótce potem otrzymał też aparat rentgenowski oraz usg. Początkowo na oddziale oprócz ordynatora pracowali następujący lekarze: Jerzy Nowosad,Tadeusz Palec, Grzegorz Cybulak, Dariusz Borowiec, Wojciech Wiatr i Krzysztof Mazurek. Następnie do zespołu dołączyli: Bogusław Jakubowski i Ireneusz Ostrowski.
Wraz z nabywanym doświadczeniem kadra oddziału poszerzała zakres wykonywanych zabiegów. Nowe techniki endourologiczne wprowadzano w Puławach bardzo szybko dzięki przychylności hojnych sponsorów, takich jak Zakłady Azotowe i IUNG. Systematycznie kupowano nowoczesną aparaturę – pod koniec lat 70. oddział dysponował sprzętem do przezcewkowej elektroresekcji i wówczas to wykonano pierwszą w regionie elektroresekcję przezcewkową gruczolaka stercza (TURP), natomiast w 1990 r. wykonano pierwszy w regionie zabieg przezskórnej nefrolitotrypsji (PCNL). Funkcję ordynatora dr Kotliński pełnił do 1996 r., do czasu przejścia na emeryturę. W maju 2004 r. zastąpił go na tym stanowisku dr n. med. Janusz Ciechan. W 1998 r. lekarze zatrudnieni na Oddziale Urologii założyli Fundację Pomocy Urologii Puławskiej, której celem było zdobywanie środków pieniężnych z przeznaczeniem na zakup sprzętu i pomoc w szkoleniu personelu. Fundacja zakończyła swoją działalność w 2008 roku, przekazując cały majątek na rzecz Oddziału Urologii.

W 2013 r. Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej, dzięki pozyskaniu funduszy z Unii Europejskiej, poddany został gruntownemu remontowi. W rezultacie ilość łóżek zmniejszono z 30 do 21 oraz gruntownie przeorganizowano blok operacyjny, wydzielając drugą salę do operacji otwartych i laparoskopowych. Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej mieści się, jak dawniej, w Pawilonie B im. dr. Czesława Kotarskiego Szpitala Specjalistycznego SP ZOZ w Puławach. Kadra lekarska liczy obecnie 4 specjalistów urologów (Janusz Ciechan, Krzysztof Mazurek, Ireneusz Ostrowski,
Wojciech Wiatr) oraz dwóch lekarzy kształcących się w ramach rezydentury (Wojciech Dyś, Emil Śledź). W okresie 40 lat funkcjonowania oddziału funkcję pielęgniarki oddziałowej sprawowały: Maria Gurtat i Helena Szczęsna. Obecnie pielęgniarką oddziałową jest Joanna Soszka.

Lekarze oddziału wykonują pełny zakres operacji urologicznych, w tym m.in.: rekonstrukcje dróg moczowych, operacje z dziedziny urologii dziecięcej oraz rozległe zabiegi z zakresu urologii onkologicznej.

Do najważniejszych osiągnięć oddziału należy szeroka popularyzacja zabiegów elektroresekcji przezcewkowej stercza (TURP), endoskopowe leczenie kamicy moczowej (URSL, PCNL) oraz endoskopowe leczenie odpływów pęcherzowo-moczowodowych udzieci. W 2005 roku wykonano w Puławach pierwszą urologiczną operację laparoskopową, natomiast w 2013 roku wszczepiono choremu sztuczny zwieracz cewki moczowej. W Puławach odbyło się 6 posiedzeń Oddziału Lubelskiego i Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

W 2004 roku w gościnnych salach Pałacu Czartoryskich odbyło się uroczyste posiedzenie naukowe Oddziału Lubelskiego PTU połączone z obchodami 30-lecia Oddziału Urologii w Puławach.

W czerwcu 2014 roku obchodzono uroczyście 40-lecie oddziału. 

50 lat puławskiej urologii

Powrót
`