Tutaj jesteś Aktualności 77. rocznica operacji „Weller 18”

Aktualności

77. rocznica operacji „Weller 18”

20-05-2021
77. rocznica operacji „Weller 18”, uczestnicy uroczystości z flagami Polski

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę operacji „Weller 18”. W nocy z 19 na 20 maja 1944 r., w okolicach Opatkowic, załoga Liberatora GR-S BZ 965, należącego do 1586. eskadry do zadań specjalnych RAF, przeprowadziła operację o kryptonimie „Weller 18”. Lecąca z włoskiego Brindisi załoga samolotu dokonała zrzutu ekipy skoczków cichociemnych oraz materiałów wojennych. Zrzut odbierali żołnierze Armii Krajowej placówki nr 2 Góra Puławska – „Jaśmin 302”, pod dowództwem kpt. Jana Zawadzkiego „Gerwazego”. W brawurowej akcji zginął kpt. dypl. Jan Serafin „Czerchawa”.

Uroczystości związane z uczczeniem bohaterskiej akcji Cichociemnych odbyły się w Opatkowicach, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający akcję „Weller 18”. Wzięli w nich udział m.in.:

  • starosta puławski Danuta Smaga wspólnie z wicestarostą Leszkiem Gorgolem,
  • pełniący funkcję wójta gminy Puławy Kamil Lewandowski,
  • radny gminny Krzysztof Misztak,
  • sołtys Opatkowic Krystyna Opacka wraz z radą sołecką,
  • dyrektor miejscowej szkoły Bożena Ponikowska wraz z delegacją uczniów,
  • prezes lokalnej OSP Paweł Kurpiel,
  • mieszkańcy wioski.

Podczas uroczystości złożono kwiaty oraz zapalone znicze. Młodzież zaś wzięła udział w symbolicznym biegu, którym uczciła wojennych bohaterów. Po uroczystościach w Opatkowicach udano się do Wysokiego Koła na grób kpt. Jana Serafina „Czerchawy”, aby uczcić Jego pamięć.

Obszerna informacja historyczna znajduje się w przygotowanej przez gminę Puławy broszurze, dostępnej na stronie internetowej Urzędu Gminy (aby pobrać kliknij w niniejszy link).

Powrót
POMOC SPOŁECZNA
Pomoc
Pomoc
PROJEKTY
INWESTYCJE
INWESTYCJE
Regionalny System Ostrzegania
RSO
RSO
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA

Pomoc prawna

Pomoc prawna