Tutaj jesteś Turystyka Ciekawe Miejsca i atrakcje turystyczne Ciekawe miejsca w Końskowoli

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Ciekawe miejsca w Końskowoli

27-08-2015

Osada – dawniej miasto leżące nad rzeką Kurówką, siedziba gminy. Pierwotnie zwana Witowska Wola, zaś od połowy XV w. Konińska Wola. W roku 1532 Zygmunt I zezwolił Andrzejowi Tęczyńskiemu podnieść wieś do rangi miasta na prawie magdeburskim. Kolejni właściciele to Zbarascy, Opalińscy, Lubomirscy, Sieniawscy i Czartoryscy. Po powstaniach 1830 i 1863 r. miasteczko ogarnęła postępująca stagnacja aż po uratę praw miejskich. Warto na dłuższą chwilę zatrzymać się i poznać ślady przeszłości oraz dzisiejsze oblicze Końskowoli. Zachował się dawny układ urbanistyczny: rynek, ratusz, dwa kościoły i zespół folwarczny.

 

Pierwszy kościół drewniany z XV w. pw. Św. Krzyża, zastąpiono w połowie XVI w. murowanym. Obecnie istniejący kościół pw. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła, odbudowywano wielokrotnie. Jest to budowla trzynawowa, barokowa, z prezbiterium i zakrystią. Kaplice boczne połączone z nawami, front dwuwieżowy, nawa z sygnaturką. We wnętrzu ciekawe ołtarze, obrazy, ambona, liczne epitafia i nagrobki, szczególnie Zofii Lubomirskiej, autorstwa Tylmana z Gameren z portretową postacią zmarłej. W kryptach – ostatnio odnowionych – nagrobek Opalińskich z rzeźbą Vanitas, unikatem nie tylko w skali kraju. Przed kościołem dwa nagrobki F.D. Kniaźnina i A. Orłowskiego, postaci z dworu Czartoryskich w Puławach.

 

Drugi kościół to miniatura renesansu lubelskiego pełniący rolę świątyni przyszpitalnej, patronami są św. Marek Ewangelista i św. Anna. Budowla jednonawowa z cegły i kamienia, nad nawą sygnaturka. We wnętrzu obraz św. Anny z Maryją i Dzieciątkiem, lubelskiego malarza Szczerbica z czasów budowy świątyni, konsekrowanej w 1613 r. Po północnej stronie przy prezbiterium zakrystia, a nad nią dwa pokoiki dawniej mieszkalne. Po drugiej stronie plebania.

 

Końskowola to lokalne centrum handlowo-usługowe. Na terenie folwarcznym war uwagi jest zabytkowy spichlerz. Sąsiadujące wąwozy Płaskowyżu Nałęczowskiego, zapraszają do wędrówek: Pieszych, rowerowych lub tylko podziwiania z okien samochodu. Końskowola to ponadto zagłębie hodowli krzewów ozdobnych, głównie róż a także drzew i krzewów owocowych. Mieści się tu siedziba Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Powrót
KRAINA LESSOWYCH WĄWOZÓW - Mobilna aplikacja
Kraina Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
LOT Kraina Lessowych Wąwozów
CENTRUM Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
Centrum Informacji Turystycznej
MARINA PUŁAWY
Marina Puławy
Marina Puławy
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
ZIELONY PIERŚCIEŃ LGD
FILMY TURYSTYCZNE
Filmy turystyczne
Filmy turystyczne