Aktualności

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego strajk w Zakładach Azotowych w 1981 roku

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego strajk w Zakładach Azotowych w 1981 roku
Data publikacji: 07 grudnia 2018
Wkrótce w pobliżu siedziby Grupy Azoty PUŁAWY stanie nowy krzyż upamiętniający walkę pracowników Spółki, którzy pod sztandarami NSZZ „Solidarność” domagali się swobód obywatelskich, godności pracowniczej i demokratyzacji życia społeczno-politycznego. Będzie on nawiązywał do wcześniejszych krzyży, jakie towarzyszyły pracownikom puławskich Zakładów przez kilka minionych dekad. Powiat Puławski przyłączył się współfinansowania budowy pomnika.

Pierwszy krzyż zawisł na bramie głównej Zakładów 17 grudnia 1981 r. w rocznicę grudniowej masakry na Wybrzeżu w 1970 roku. Późnym popołudniem kilkudziesięcioosobowa grupa pracowników, strajkujących przeciw wprowadzeniu 13 grudnia Stanu Wojennego zaniosła wykonany wcześniej własnymi siłami krzyż i przytwierdziła go do Bramy nr 1. Odśpiewano wówczas pieśń „Boże coś Polskę”. Dwa dni później strajk w puławskich Zakładach został stłumiony siłowo przez wojsko i milicję. Krzyż wisiał na bramie prawie dwa tygodnie. Pracownicy składali pod nim kwiaty, palili znicze i modlili się. 30 grudnia został zdjęty pod naciskiem ówczesnych władz. Grupa pracowników Amoniaku I przeniosła krzyż do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Puławach. W następnych latach krzyż ten był noszony przez członków „Solidarności” podczas uroczystości kościelnych. Wykonano do niego specjalne nosidło i tabliczkę z informacją o jego pochodzeniu.

Wiosną 1990 roku, już w całkiem nowych czasach, w ówczesnych Zakładzie Mechanicznym Zakładów wykonano nowy, stalowy krzyż i ustawiono go na rozjeździe dróg prowadzących do bramy nr 1 i bramy nr 2. Krzyż ten był wyrazem dziękczynienia za zwycięstwo „Solidarności” i jednocześnie pomnikiem ofiary historycznego czynu pracowników poniesionej w okresie solidarnościowego zrywu z początku lat 80. Inicjatorem wzniesienia tego krzyża był wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego – Jerzy Saniewski. Współautorami i promotorami przedsięwzięcia byli: Stanisław Bajew, Henryk Sztaba, Stefan Śliwczyński i ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Leszek Sulima. Krzyż został poświęcony 2 czerwca 1990 roku przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka.

 tekst i fot.:D.Malinowski - Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

Powrót
`