Aktualności

Przebudowany Trakt Porodowy w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym SP ZOZ w Puławach już służy pacjentkom

Przebudowany Trakt Porodowy w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym SP ZOZ w Puławach już służy pacjentkom
Data publikacji: 01 lipca 2015
Starosta Puławski Witold Popiołek wziął udział w uroczystym otwarciu nowego Traktu Porodowego puławskiego szpitala, które odbyło się 30 czerwca 2015 r. Po części oficjalnej prowadzonej przez dr n. med. Ewę Warchoł-Sławińską (pełniącą obowiązki dyrektora SP ZOZ w Puławach) goście mieli możliwość obejrzeć prezentację poświęconą specyfice opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem przygotowaną przez mgr Katarzynę Tabor – pielęgniarkę oddziałową. Prace budowlane rozpoczęły się w oddziale jesienią 2014 r. Pierwsze porody w poprawionych warunkach przyjęto 24 czerwca 2015 r.

Kubatura nowego Traktu porodowego to 293 m2 z podziałem na: 

  • Salę porodową o pow.  44 m2 z podziałem na 2 boksy. 
  • Salę porodów rodzinnych z wanną do prowadzenia porodu w I okresie – pow. 23,23 m2,
  • Salę przedporodową  o pow. 17,16 m2,
  • Salę poporodową  o pow. 22,30 m2,
  • integralną część Traktu Porodowego stanowi Sala Cięć o pow. 50 m2 z wydzielonymi pomieszczeniami użytkowymi: zabiegowymi, administracyjnymi i porządkowymi,
  • 2  łazienki z pełnym węzłem sanitarnym  do dyspozycji pacjentek sal przedporodowej i porodowej.


Zarówno Sala porodowa, jak i Sala Cięć posiadają Kącik Noworodka wyposażony w niezbędny sprzęt do realizacji zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w pierwszych chwilach życia dziecka. Wszystkie pomieszczenia są funkcjonalne i ergonomiczne – znacząco poprawiają warunki porodów i pobytu pacjentek oraz warunki pracy personelu położniczo-lekarskiego. Wyposażenie wykonane jest z materiałów łatwych do utrzymania w czystości (mycie i dezynfekcja). Istotny walor stanowi wprowadzenie śluzy umywalkowo-fartuchowej dla rodzin pacjentek, co służy podniesieniu bezpieczeństwa epidemiologicznego w oddziale. W ramach prac remontowych powstał także nowy gabinet lekarski, wraz z węzłem sanitarnym, o pow. 20 m2 usytuowany przed Traktem Porodowym.

 

W oddziale wykonano prace o wartości 1 258 290 zł, w tym: 690 000 zł – Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA i Stowarzyszenie KIWANIS, 500 000 zł – Urząd Miasta Puławy, 68 290 zł środki własne SP ZOZ. 

 


Goście uroczystości otrzymali symboliczne upominki wykonane ręcznie przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Puławach pod kierunkiem Ireny Rucz oraz Urszuli Kupczyk – nauczycielek plastyki i zajęć rewalidacyjnych.

 

 

Dodał: Andrzej Wenerski, tekst: Agata Majcher - Starostwo Powiatowe w Puławach

Przebudowany Trakt Porodowy w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym SP ZOZ w Puławach już służy pacjen

Powrót
`