Aktualności

X Ogólnopolski Turniej Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej

X Ogólnopolski Turniej Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej
Data publikacji: 13 maja 2015
8 maja 2015 r. na puławskich błoniach odbyły się zawody w ramach X edycji „Ogólnopolskiego Turnieju Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej”. W turnieju wzięło udział 98 zawodników reprezentujących 13 województw i 2 szkoły pożarnicze. Sędzią głównym zawodów, a zarazem trenerem kadry narodowej w sporcie pożarniczym był Piotr Sokołowski. W Puławach gości i zawodników przyjął gospodarz obiektu Komendant Powiatowy PSP w Puławach st. bryg. Grzegorz Podhajny oraz Starosta Puławski Witold Popiołek. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Nie zabrakło emocji oraz twardej sportowej rywalizacji.

Trzeci etap Turnieju podsumował Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Gustaw Włodarczyk, który podkreślił jak ważnym elementem w pełnieniu codziennej służby dla każdego strażaka jest sport. Najlepszych trzech zawodników zostało wyróżnionych pucharami, okolicznościowymi dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami. 

 

Końcowa klasyfikacja rywalizacji w konkurencji drabiny hakowej rozegranej na wspinalni przy Komendzie Powiatowej PSP w Puławach przedstawiała się następująco:

  1. Dawid Kacperski – woj. mazowieckie – 14,63 sek.
  2. Radosław Cyrson – woj. pomorskie – 14,76 sek. 
  3. Andrzej Komorek – woj. zachodniopomorskie – 14,97 sek.

 

Puchary ufundowane przez Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie wręczał st. bryg. Gustaw Włodarczyk - Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie.

 

Fundatorami nagród byli: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY”, Starosta Puławski Witold Popiołek, który osobiście uhonorował zawodników, a także Prezydent Puław Janusz Grobel.

 

Końcowa klasyfikacja – wyniki są dostępne na stronie internetowej PSPP (kliknij w link).


Zawody rozgrywane jako turniej czterech wspinalni po raz pierwszy odbyły się w roku 2006.Pierwsza rywalizacja miała trochę inny charakter, gdyż zawodnicy zmagali się na trzech wspinalniach, a dodatkowo w miejscowości Kozienice została rozegrana konkurencja 100 m pożarniczy tor przeszkód. Od roku 2007 rywalizacja toczy się na czterech wspinalniach. Gospodarzami rozgrywanych konkurencji są cztery miasta, a zarazem cztery województwa. W tym roku specjaliści od drabiny hakowej, rywalizowali będą w Nisku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Puławach i Kozienicach.

 

Przebieg konkurencji: Zawody rozgrywane są w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni na wysokość 10,85 m. Na komendę "start" lub sygnał akustyczny (gwizdek, strzał, uderzenie) zawodnik rozpoczyna bieg po swoim torze w kierunku wspinalni z drabiną trzymaną w dowolny sposób. Po dobiegnięciu do wspinalni zawodnik zawiesza drabinę na parapecie I piętra, następnie wchodzi po drabinie i siada na parapecie okna. Stawia drabinę na II piętro, wchodzi po niej i siada na parapecie okna II piętra. Kolejno stawia drabinę na III piętro, wchodzi po niej i zeskakuje na podłogę III piętra lub wyznaczone urządzenie pomiarowe tam zainstalowane. Czas wykonania konkurencji liczy się od komendy "start" do momentu zetknięcia się drugiej nogi zawodnika z podłoga III piętra wspinalni lub wyłączenia (drugą nogą) urządzenia pomiarowego.

 

Andrzej Wenerski – Starostwo Powiatowe w Puławach

na podst. tekstu Krzysztofa Morawskiego – PSPP w Puławach

fot. Kamil Madejski

X Ogólnopolski Turniej Czterech Wspinalni w Drabinie Hakowej

Powrót
`