Aktualności

Miasto Puławy

Miasto Puławy
Data publikacji: 19 sierpnia 2015

Urząd Miasta Puławy

ul. Lubelska 5

24-100 Puławy

tel. (081) 458 60 01

fax (081) 458 61 99

e-mail: um@um.pulawy.pl

Prezydentem Miasta Puławy jest Paweł Maj

 

link do strony: Miasto Puławy

 

Puławy. Human City

 

Puławy to miasto-ogród na prawym brzegu Wisły, na styku trzech krain geograficznych: Niziny Mazowieckiej, Małopolskiego Przełomu Wisły i Wyżyny Lubelskiej. Wyrosło z rezydencji zaprojektowanej w XVII w. na wiślanej skarpie przez Tylmana z Gameren dla Marszałka Wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

 

Do rozkwitu doprowadziła Puławy Izabela księżna Czartoryska, która stworzyła tu na przełomie XVIII i XIX w. ważny ośrodek życia umysłowego i artystycznego, zwany Polskimi Atenami. W 1801 r. założyła pierwsze polskie muzeum, w którym zgromadzono cenne pamiątki narodowe. Tradycję tę kontynuuje otwarte w 2009 r. Muzeum Czartoryskich. Atrakcje turystyczną stanowi Pałac Czartoryskich wraz z architekturą ogrodową. 

 

Czas wolny można spędzać na spacerach po romantycznym starym parku, nadwiślańskim bulwarze lub lessowymi wąwozami. Atrakcją są rejsy statkiem po Wiśle, spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem i Kurówką, czy rajdy rowerowe lub piesze oznakowanymi szlakami. Bazę rekreacyjną Puław uzupełniają baseny korty tenisowe, nowoczesne boiska, skwery i skate park, a miasto oferuje blisko 600 miejsc noclegowych.

 

Najważniejszym bogactwem Puław są mieszkańcy, dlatego wspierane są organizacje pozarządowe (działa ich w Puławach blisko sto) i inicjatywy społeczne. Przestrzeń miejska jest rewitalizowana i stale modernizowana z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i osób niepełnosprawnych. W 2008 r. tereny zielone stanowiły 36% powierzchni miasta i urządzane są następne, z małą architekturą do wypoczynku i rekreacji. Realizowane są też akcje społeczne poświęcone transplantologii, promowaniu kultury i czytelnictwa, aktywnego stylu życia i troski o środowisko.

 

W mieście odbywa się wiele imprez o ugruntowanej renomie, np. warsztaty jazzowe, muzyki kameralnej, bluesowe, gospel, czy lalkarskie. 

 

Zapraszamy do Puław – miasta dla ludzi.

Powrót
`