Aktualności

Końskowola

Końskowola
Data publikacji: 19 sierpnia 2015

Urząd Gminy Końskowola

ul. Pożowska 3a

24-130 Końskowola

tel. (81) 881 62 01

fax (81) 881 62 02

e-mail: ugkonskowola@post.pl

Wójtem gminy jest Stanisław Gołębiowski

 

link do strony: Gmina Końskowola

 

Gmina Końskowola leżąca w województwie lubelskim w odległości 45 km od Lublina i 125 km od Warszawy zajmuje powierzchnię 89,6 km2. Zamieszkuje tutaj ponad 9 200 osób. Południowa część Gminy leży w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i jego strefy ochronnej. Ta część Gminy charakteryzuje się znacznymi walorami krajobrazowymi i urozmaiconą rzeźbą terenu w postaci malowniczych wąwozów lessowych o stromych ścianach i wąskich dnach.

 

Gmina Końskowola tworzy tzw. „zielone zagłębie” słynące z produkcji szkółkarskiej, która obejmuje uprawę sadzonek drzew, różnych gatunków krzewów owocowych oraz ozdobnych. Gmina jest jednym z największych w kraju producentów krzewów róż. Ma tutaj swoją siedzibę Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

W miejscowości Końskowola znajdują się zabytkowe obiekty: renesansowy kościół szpitalny pw. św. Anny, oraz XVI – wieczny zabytkowy Kościół Parafialny pw. Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła z kryptami, XVI – wieczny Dwór Tęczyńskich, wybudowany w 1775 roku Ratusz, Folwark, cmentarz ewangelicko – augsburski.Funkcję ośrodka administracyjno-usługowego pełni osada Końskowola, a w zakresie usług ponadpodstawowych Puławy – stolica mikroregionu.

 

Na terenie Gminy Końskowola zlokalizowanych jest kilka obiektów sportowych:

  • stadion przy ul. Żyrzyńskiej w Końskowoli
  • hala sportowa przy Zespole Szkół w Końskowoli

 

Ponadto w każdej ze szkół naszej gminy znajdują się sale gimnastyczne.Gmina Końskowola przystąpiła również do programu "Moje Boisko - Orlik 2012" i planuje rozpoczęcie prac w roku 2012.

Powrót
`