Aktualności

Rekonstrukcja historyczna na przystani w Kośminie nad Wieprzem i spływ kajakowy

Rekonstrukcja historyczna na przystani w Kośminie nad Wieprzem i spływ kajakowy
Data publikacji: 04 sierpnia 2016
W imieniu Lokalnej Grupy Działania "Zielony Pierścień" 13 sierpnia br. zapraszamy na Wakacyjny Piknik z Historią na przystani kajakowej, przy dworku Kossaków w Kośminie nad Wieprzem.

Zobaczyć można będzie m.in.: jak w okresie Powstania Styczniowego wyglądało życie w małym dworku szlacheckim na granicy Ziemi Lubelskiej i Mazowsza; akcję odbicia więźnia, przechwycenie rosyjskich depesz i epizod z bitwy pod Żyrzynem. Scenariusz niektórych prezentacji jest oparty na dziele „Dziedzictwo” autorstwa Zofii Kossak.

Inscenizacja historyczna rozpocznie się o godz. 15.00 przy dworku Kossaków. Zaprezentuje ją 40 rekonstruktorów z Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. K. Ziemskiego.

Impreza organizowana jest w 153 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Żyrzynem z okresu Powstania Styczniowego (miała ona miejsce 8 sierpnia 1863 r.) oraz w 127 rocznicę urodzin Zofii Kossak, która przyszła na świat właśnie w Kośminie, 10 sierpnia 1889 r.

Po rekonstrukcji historycznej odbędzie się biesiada przy muzyce lokalnych artystów do godz. 18.00. Wstęp wolny.

Tego dnia rano będzie także zorganizowany spływ kajakowy na rzece Wieprz z Baranowa do Kośmina na dystansie około 20 km. Spływ trwa ok. 4 godz. i 30 minut. 

Szczegóły znajdują się na stronie organizatora.

 

Tekst i foto: LGD "Zielony Pierścień"

Powrót
`