Aktualności

Zaduszki Historyczne 2016

Zaduszki Historyczne 2016
Data publikacji: 31 października 2016
Zaduszki Historyczne i poprzedzająca je akcja Zapal pamięć dają mieszkańcom Puław i ziemi puławskiej możliwość wspólnego zatroszczenia się o pamięć i światło na grobach wielu zasłużonych i zapomnianych puławian.

W dniu 6 listopada 2016 r. odbędzie się VI edycja Zaduszek Historycznych połączonych z V akcją Zapal Pamięć. Tegoroczne wydarzenie będzie poświęcone 36 osobom zasłużonym dla naszego miasta. Patronem tegorocznej edycji jest burmistrz miasta Puławy z lat 1923-1934 Jan Tyczyński. Przyczynkiem do zebrania biogramów jest przypadająca w tym roku 110. rocznica nadania Puławom praw miejskich. Będą to zatem osoby reprezentujące różne środowiska, m. in. duchownych, żołnierzy, polityków, samorządowców, naukowców, lekarzy, nauczycieli, dyrektorów, rzemieślników społeczników, sportowców czy też osoby ze świata sztuki i kultury.

Prezentacji biogramów dokona sztafeta pokoleń, w skład której wchodzą ich krewni i przyjaciele, uczniowie, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych, medycznych i kulturalnych, politycy i samorządowcy, naukowcy, lekarze, duchowni, społecznicy. Przedstawiciele tych środowisk są w różnorodny sposób związani z naszymi bohaterami, znali ich, uczą się w tej samej szkole, a także pełnią te same lub podobne funkcje społeczno-zawodowe.

W zadumie i spokoju we wnętrzu świątyni p. w. Matki Bożej Różańcowej będziemy poznawać nie tylko losy zasłużonych, ale także zobaczymy ich wizerunki i poznamy owoce ich pracy, dzięki którym był możliwy rozwój Puław.

Finał Zaduszek Historycznych odbędzie się w kościele p. w. Matki Bożej Różańcowej 6 listopada 2016 r. o godz. 18.30. Podczas tego wydarzenia zostanie również podsumowana zbiórka zniczy w ramach akcji Zapal pamięć 2016.

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Zbigniew Kiełb, instruktor - historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK „Dom Chemika”.

(zbigniew.kielb@domchemika.pl)


Powrót
`