Aktualności

WĄWOLNICA BĘDZIE PAMIĘTAĆ

WĄWOLNICA BĘDZIE PAMIĘTAĆ
Data publikacji: 26 października 2017
Relacje, dokumenty i zdjęcia z pacyfikacji Wąwolnicy przez oddziały Milicji Obywatelskiej w 1946 roku ukazują się drukiem dzięki inicjatywie Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy. Na 96 stronach wydawnictwa zatytułowanego „Wąwolnica 2 maja 1946” znalazły się m.in. archiwalne zdjęcia amerykańskiego fotografa, który stał się przypadkowym świadkiem spalenia wioski. Projekt jest współfinansowany przez Powiat Puławski w ramach wsparcia zadań Powiatu Puławskiego o charakterze pożytku publicznego z dziedziny kultury.

W dniu 22 października br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Franciszka z Asyżu w Kęble odbyła się promocja albumu pn. "Wąwolnica 2 maja 1946. Relacje, dokumenty".

Ten niezwykły i wstrząsający dokument z powojennej historii Polski ukazuje się pod patronatem honorowym Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.

Spalenie Wąwolnicy było reakcją na niechęć mieszkańców do komunistycznej władzy. Pożar wywołany przez pociski zapalające oddziału MO strawił drewniane w większości wiejskie zabudowania, a służby UB zabroniły mieszkańcom i okolicznym oddziałom straży pożarnej ugasić rozprzestrzeniający się gwałtownie ogień. W wyniku pożaru życie straciło pięcioro mieszkańców Wąwolnicy, a 197 rodzin doznało strat materialnych. O podłożu społeczno-politycznym tego tragicznego wydarzenia pisze tu prof. dr hab. Włodzimierz Sulej z warszawskiego oddziału IPN. Całość tekstu opracował Sławomir Snopek, który tak pisze o inicjatywie wydania tej książki: „Publikacja z założenia ma stanowić świadectwo prawdy historycznej i moralne zadośćuczynienie dla tych wszystkich mieszkańców Wąwolnicy, którzy nigdy nie doczekali się ukarania sprawców i materialnego zadośćuczynienia za krzywdy, których doznali w wyniku tej komunistycznej zbrodni.”

Niezwykłe wrażenie robią zamieszczone tu archiwalne zdjęcia wydane oryginalnie w USA w albumie pt. Polska 1946 Fotografie i listy Johna Vachona oraz fotografie ze zbiorów Stanisława Mikołajczyka wykonane w kilka dni po tragedii, przechowywane obecnie w Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford, w USA. Publikacja zawiera także współcześnie spisane relacje i wspomnienia naocznych świadków pacyfikacji Wąwolnicy opracowane głównie przez Wiesławę Dybałę – Prezes Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy. Całość kończy fotorelacja z ubiegłorocznej rocznicowej rekonstrukcji historycznej Spalenia Wąwolnicy, będącej wspólną inicjatywą Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy i Stowarzyszenia Przeszłość Przyszłości z Puław. 

Link do filmu: 

https://youtu.be/ulDTO9zkHs8

 

Powrót
`