Aktualności

WISŁA W KRAINIE LESSOWYCH WĄWOZÓW

WISŁA W KRAINIE LESSOWYCH WĄWOZÓW
Data publikacji: 19 października 2017
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Lokalnej Organizacji Turystycznej "Kraina Lessowych Wąwozów" zrealizowaną z dofinansowaniem z budżetu Powiatu Puławskiego w ramach realizacji zadań powiatu o charakterze Pożytku publicznego w zakresie turystyki.

Wisła funkcjonuje w zbiorowej świadomości Polaków jako „królowa polskich rzek”, to nad Wisłą kształtowała się polska historia, tu także koncentrował się rozwój gospodarczy naszego kraju.

Jeden z najbardziej interesujących pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym jest lubelski odcinek Wisły – lubelskie Powiśle, które w dużej części pokrywa się z obszarem Krainy Lessowych Wąwozów. Lubelska Wisła to jednocześnie najdalej na wschód wysunięty odcinek rzeki w jej całym biegu. Rozległe panoramy z Wisłą, jedną z ostatnich dzikich rzek europejskich, można obserwować z licznych punktów widokowych w regionie: ze wzgórza zamkowego w Janowcu, z Gór Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym i Parchatce czy też ze Skarpy Dobrskiej. Niepowtarzalne widoki na pewno zachwycą każdego. 

Folder zaprasza nas na wędrówkę wraz z biegiem Wisły od  Annopola i Józefowa nad Wisłą, poprzez Kotlinę Chodelską, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, aż do Dęblina. Dzięki publikacji możemy poznać znaczenie dawne i obecne Wisły dla regionu. Poznamy najcenniejsze zakątki przyrodnicze położone nad Wisłą, nadwiślańskie miasta i miasteczka, wraz z ich zasobami kulturowymi, dowiemy się także gdzie szukać geologicznych skarbów związanych z doliną Wisły i poznamy geologiczne tajemnice wymarłego świata.  Wraz z rzekami dopływowymi Wisły  i siecią lessowych wąwozów zagłębimy się także w nieodkryte zakątki Krainy Lessowych Wąwozów.

Opracowanie merytoryczne tekstów folderu przygotował dr Andrzej Pawłowski – regionalista, przewodnik i geograf.

Wisła w Krainie Lessowych Wąwozów

, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [2.86 MB]

Powrót
`