Aktualności

75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach

75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach
Data publikacji: 13 maja 2019
Opatkowice – niewielka miejscowość, leżąca na granicy Ziemi Puławskiej i Powiatu Kozienickiego. W nocy z 19 na 20 maja 1944 r. miejsce to stało się polem brawurowej, a zarazem dramatycznej operacji lotniczej o kryptonimie „Weller 18”, w trakcie której dokonano zrzutu skoczków „cichociemnych” i materiałów wojennych. Niestety, dla jednego z lotników był to ostatni skok – kpt. dypl. Jan Serafin ps. „Czerchawa” zginął na miejscu w skutek nierozwinięcia się spadochronu.

W niedzielę, 12 maja 2019 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę tego wydarzenia. Hołd bohaterom oddali przedstawiciele Samorządu Powiatu Puławskiego – starosta Danuta Smaga wraz z przewodniczącym rady powiatu Januszem Wawerskim oraz radnymi powiatowymi. Wśród honorowych gości znalazł się także m.in. Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski.

Obchody rocznicowe rozpoczęła wspólna modlitwa w Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole. Po Mszy Świętej złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie kpt Jana Serafina, który znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Opatkowicach. Pamięć o uczestnikach operacji „Weller 18” uczciły słowa apelu poległych oraz kwiaty składane przed tablicą pamiątkową.

75. rocznica operacji "Weller 18" w Opatkowicach

Powrót
`