Aktualności

Przyjdź i zapal znicz Rotmistrzowi!

Przyjdź i zapal znicz Rotmistrzowi!
Data publikacji: 24 maja 2019
W sobotę 25 maja będziemy obchodzić 71. rocznicę śmierci jednego z najdzielniejszych żołnierzy Rzeczypospolitej - Rotmistrza Witolda Pileckiego. Został on zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie. Tego dnia (sobota) o godz. 17.30 Puławianie ponownie spotkają się pod krzyżem w pobliżu budynku dawnej UB-eckiej katowni przy ulicy Centralnej, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty i tym samym sombolicznie oddać hołd Witoldowi Pileckiemu. Znany puławski muzyk i konferansjer Marek Makuch przedstawi życiorys Rotmistrza.

Program:

  • 17.30 - wspólna modlitwa, przemówienia gości
  • 17.45 - przedstawienie życiorysu Rotmistrza Witolda Pileckiego - Marek Makuch
  • 18.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez władze i mieszkańców miasta oraz powiatu puławskiego
  • 18.15 - "Ballada o Rotmistrzu" słowa Lech Makowiecki w wykonaniu Aleksandry Woch (Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach).

Cześć i Chwała Rotmistrzowi!

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. radni miejscy i powiatowi, z przewodniczącą rady miasta Puławy Bożeną Krygier. Hołd Rotmistrzowi odda także Starosta Puławski Danuta Smaga. Prawdopodobnie nie zabraknie również Posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego. Przybędą kombatanci oraz przedstawiciele społeczność skupionej wokół Światowego Związku Żołnierzy AK i WiN koło Puławy.

Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego (w 2013 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika), współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierz Armii Krajowej, urodził się w rodzinie szlacheckiej 13 maja 1901 roku na terenie Rosji – w Ołońcu. W latach 1918 – 1921 służył w Wojsku Polskim, walczył podczas wojny z bolszewikami. Brał udział w Bitwie Warszawskiej. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Walczył w kampanii wrześniowej. W 1940 roku podjął się niezwykłej misji dostania się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz w celu przygotowania pierwszych raportów o Holocauście zwanych "Raportami Pileckiego".

Pilecki uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie 8 maja 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne Polski Ludowej. Był torturowany i poniżany przez funkcjonariuszy UB, w tym przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka. Został skazany na karę śmierci. Zamordowano go strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku w więzieniu na Mokotowie. Miejsce pochówku Witolda Pileckiego do dziś pozostaje zagadką. Dopiero we wrześniu 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 roku, podczas obchodów 62. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. Witold Pilecki uważany jest za jednego z najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.

Na mocy uchwały Rady Miasta Puławy dotychczasowa ulica Armii Ludowej w 2017 roku otrzymała imię Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kontakt do organizatora: Marcin Mizera, tel. 514 087 747.

Zapal znicz Rotmistrzowi

Powrót
`