Aktualności

Tuż za Kazimierzem...

Tuż za Kazimierzem...
Data publikacji: 19 maja 2020
Okolice Kazimierza Dolnego obfitują w niezwykle ciekawe, widokowe trasy turystyczne. Dziś proponujemy wycieczkę na południe od nadwiślańskiego miasteczka, w jednym z najpiękniejszych fragmentów Małopolskiego Przełomu Wisły. Przedstawioną drogę możemy pokonać pieszo lub rowerem terenowym.

Wycieczkę rozpoczynamy przy zabytkowym Spichlerzu - obecnie hotelu - na ulicy Krakowskiej w Kazimierzu Dolnym. Kierujemy się wzdłuż wału wiślanego w kierunku południowym. Po drodze z lewej strony mijamy nieczynny kazimierski kamieniołom, z którego aż do początku lat 80-tych metodą odkrywkową pozyskiwano budulec - tzw. opokę. Z opoki tej powstała cała zabytkowa zabudowa miasteczka. Dziś miejsce jest terenem zainteresowania geologów i paleontologów. Przy odrobinie szczęścia, w ścianie wyrobiskowej o długości ok. 500 metrów, można znaleźć skamieniałości z okresu górnej kredy.

Po minięciu kamieniołomu kontynuujemy wycieczkę wąską ścieżką ograniczoną z jednej strony strony wysoką skarpą a z drugiej rzeką Wisłą, dzikimi plażami i terenami nadrzecznymi. "Tajemniczą" ścieżką, wśród otaczającej nas zieleni docieramy do miejscowości Mięćmierz (Męćmierz). To niegdyś osada flisacka, a dziś letniskowa wieś położona nad samą Wisłą 3 km od centrum Kazimierza. Mięćmierz to niezwykle spokojna, malownicza osada – maleńka wioseczka z osłoniętą gontowym daszkiem studnią w sercu, gdzie czas jakby stanął w miejscu.

Naszą wędrówkę kontynuujemy w kierunku południowym wzdłuż Wisły aż do wyciętych w kredowym wzgórzu schodków prowadzących na widokowy taras zlokalizowany obok wiatraka - koźlaka, przeniesionego tutaj z Bałtowa koło Puław. Stąd możemy podziwiać Rezerwat Przyrody "Krowią Wyspę" oraz położone po drugiej stronie rzeki monumentalne ruiny zamku w Janowcu wraz z zabudową miasteczka. Kolejno leśną ścieżką docieramy do polnej, wijącej się pośród sadów i łąk, drogi prowadzącej aż do Podgórza. Głębokim, kredowym wąwozem docieramy do wypłaszczenia, skąd możemy obserwować rozległą panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. Tutaj zawracamy kierując się z powrotem do Mięćmierza, skąd udajemy się na królujące nad osadą wzniesienie - kolejny niezwykle ciekawy punkt widokowy. Wzgórze jest objęte czynną ochroną muraw kserotermicznych. Stąd kierujemy się do Kazimierza Dolnego, idąc najpierw lasem, polną dróżką wśród wiejskich domostw, a na końcu schodząc głębokim, wąskim i stromym jarem do podnóża kazimierskiego kamieniołomu.

Eskapada liczy ponad 8 km. Dla zainteresowanych polecamy zarys trasy, ślad gpx oraz galerię zdjęć.

Plik GPX trasy. , plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [23.95 KB]

Mapka Trasy

Źródło: https://www.google.pl/maps

Kazimierz Dolny i okolice

Powrót
`