Aktualności

KORONAWIRUS: KOLEJNY ETAP ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ - SPRAWDŹ W ULOTCE POLICJI CO SIĘ ZMIENIŁO

Podstawowe informacje o koronawirusie
Data publikacji: 25 maja 2020
Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać szczególnie? Zachowanie 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianie nosa i usta w miejscach publicznych oraz ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych. Te i inne zmiany, obowiązujące od 25 maja br., w przygotowanej przez siebie ulotce prezentują puławscy policjanci.
Weszliśmy w trzeci etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od 18 maja br. swoją działalność wznowiły m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody. Podniesione zostały limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Kolejne zmiany już od 25 maja br. Przedstawiamy aktualnie obowiązujący przepisy, prezentując je również w formie ulotki, opracowanej przez funkcjonariuszy.

Zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem, obowiązujące od 18 maja br.

 • swoją działalność wznowiły m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne salony urody – będą musiały jednak zapewnić bezpieczeństwo klientów i obsługi. Według ściśle określonych zasad wznowiona została także działalność barów, kawiarni i restauracji - na 1 osobę w lokalu będzie musiało przypadać co najmniej 4 m2, stoliki będą musiały być dezynfekowane po każdym kliencie, a kucharze i obsługa będą musieli nosić rękawiczki i maseczki. W salonach fryzjerskich czy kosmetycznych nie może być czynnych poczekalni.
 • zmniejszone zostały także restrykcje związane z przebywaniem wiernych w kościołach i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja br. podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
 • będzie można prowadzić m.in. zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Zwiększony został też limit osób, które mogą wejść do środków transportu zbiorowego – do autobusu, tramwaju lub metra wejdzie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). To zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, z której opcji skorzystać.
 • podniesione zostały limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (plus 2 trenerów). Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (plus 4 trenerów). Wprowadzona została także możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób (plus trenerzy) w zależności od wielkości hali.

Znoszenie kolejnych restrykcji od 25 maja br.

 • umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W szkołach będą mogły się odbywać konsultacje maturzystów i uczniów 8. klas z nauczycielami przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca br. będą mogły się odbywać konsultacje dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. Od 17 maja br. dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna.
Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca br.
 • do 12 czerwca 2020 roku przedłużona została kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.
Dbajmy o siebie – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

 • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
 • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
 • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
 • Zostań w domu, jeśli możesz.
 • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.
 • Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Ulotka informacyjna o koronawirusie

Źródło: KPP w Puławach, gov.pl

Powrót
`