Aktualności

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

Infografika opisująca najważniejsze cechy tlenku węgla.
Data publikacji: 03 grudnia 2020
Ponad 3000 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, prawie 1500 poszkodowanych i 37 ofiar śmiertelnych – tak ubiegłoroczny sezon grzewczy podsumowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi przede wszystkim w skutek niesprawności przewodów wentylacyjnych i dymowych. Niestety, w parze z brakiem systematycznej konserwacji czy niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych, idzie niewiedza – co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie.

Aby zapobiec nieszczęściu potrzeba naprawdę niewiele. Regularne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych, sprawdzenie przez sezonem grzewczym instalacji wentylacyjnej i na koniec – montaż czujki, która w porę ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Równie ważna jest też powszechna świadomość, jak przebiegłym przeciwnikiem jest czad. Gaz ten jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu, dlatego bywa nazywany „cichym zabójcą”.

Zachęcamy do zapoznania się, stosowania i rozpowszechniania informacji przygotowanych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Więcej na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa

Powrót
`