Aktualności

Wielki sukces ucznia z I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach

Jakub Grudzień, zdobywca I miejsca w etapie okręgowym XLVII Olimpiady Historycznej
Data publikacji: 22 stycznia 2021
Jakub Grudzień, uczeń I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, tegoroczny maturzysta, zajął pierwsze miejsce XLVII Olimpiady Historycznej w okręgu lubelskim i otrzymał zaproszenie na finał, który odbędzie się w kwietniu na Uniwersytecie Gdańskim!!! Jest to nasz kolejny ogromny sukces.
Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Historycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne nasi wychowankowie przystępują rokrocznie. Obecna rywalizacja, z powodu pandemii, różniła się znacząco od poprzednich edycji. Uczniowie w trakcie egzaminu pisemnego łączyli się z egzaminatorami Komitetu Okręgowego w Lublinie za pomocą aplikacji Microsoft Teams (odbywał się on 9 stycznia), tak samo było podczas egzaminu ustnego (15-16 stycznia). Organizatorzy dokonali zmian w parytecie oceniania prac pisemnych i odpowiedzi ustnych, przyznając maksymalnie 40 punktów za część pisemną, a 60 – za ustną (w poprzednich edycjach dzielono punkty po równo 50+50). Ten zabieg sprawił, że „poprzeczka egzaminacyjna” była ustawiona naprawdę wysoko. Jakub zdobył najwyższą liczbę punktów za pracę pisemną i jako jeden z dwóch uczniów (na 120 uczestników) otrzymał ocenę celującą.                         

W związku ze zmienionymi regułami tegorocznej Olimpiady, decydujący był jednak egzamin ustny, do którego zakwalifikowano 57 osób. Uczeń puławskiego „Czartorycha” otrzymał aż 50 punktów i z sumą 90 zajął I miejsce razem z dwiema uczennicami, które zgromadziły taką samą ich liczbę. Oprócz Jakuba, Komitet Okręgowy w Lublinie desygnował jeszcze sześciu uczniów, którzy będą reprezentować nasze województwo na finale w Gdańsku. Sukces Jakuba złotymi zgłoskami wpisuje się w bogatą tradycję I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, które od lat słynie z pracy z „olimpijczykami” w dziedzinie historii. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia nasi wychowankowie już jedenastokrotnie zdobywali podium, będąc w finale. Zostawali olimpijskimi laureatami,  zdobywając zaszczytne pierwsze miejsce!

Warto nadmienić, że Kuba już dwukrotnie był bardzo blisko finału Olimpiady Historycznej. Dwa lata temu zabrakło mu jedynie 5-ciu punktów, by móc reprezentować swoją szkołę w rywalizacji ogólnopolskiej. Tamten wynik jeszcze bardziej zmobilizował go do pracy. Nader skrupulatnie i obowiązkowo planował ze swoim opiekunem – panem Markiem Rzeszutko, naukę, nie tylko podczas zajęć szkolnych, ale również w okresie wakacyjnym. Przed Jakubem trzy miesiące przygotowań do etapu finałowego, które będzie musiał pogodzić z nauką do majowego egzaminu maturalnego. Życzymy uczniowi I LO w Puławach, by potwierdził swoją nieprzeciętną historyczną wiedzę podczas rywalizacji na Uniwersytecie Gdańskim i uzyskał jak najwyższy wynik! Cała społeczność puławskiego „Czartorycha” na czele z Dyrekcją mocno trzyma za niego kciuki!!!

 

Autorem tekstu jest- Marek Rzeszutko - nauczyciel historii

z I LO im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach

Powrót
`