Aktualności

"Powiśle – Magazyn Ziemi Puławskiej” cyklicznie na antenie Radia Lublin - grudzień 2020

Logo Polskie Radio Lublin
Data publikacji: 03 lutego 2021
Wszystkich, którzy nie mieli okazji wysłuchać audycji "Powiśle – magazyn Ziemi Puławskiej” zapraszamy do zakładki Pliki Audio/Wideo serwisu internetowego Powiatu Puławskiego, gdzie dostępne są archiwalne nagrania magazynu. Audycja powstaje przy współpracy Powiatu Puławskiego.
Nazwa Play Rozmiar Czas

II Powiatowy Dzień Wolontariatu

Ikona Play 4.7 MB

4:51
min


Transkrypcja z 05.12.2020r. – II Powiatowy Dzień Wolontariatu

Łukasz Grabczak przed mikrofonem, dzień dobry. Witamy Państwa ze Starostwa Powiatowego w Puławach. Dziś powiemy o II Powiatowym Dniu Wolontariatu. Ze mną Starosta Puławski Danuta Smaga.

Danuta Smaga: Dzień dobry Państwu, witam serdecznie. Mamy za sobą już drugą edycję Powiatowego Dnia Wolontariatu. I bardzo się cieszę, że mogliśmy, mimo trudnej sytuacji pandemicznej kontynuować nasze działania. Idea, która nam przyświecała w ubiegłym roku, aby takie święto dla wszystkich wolontariuszu powiatu puławskiego stworzyć, przygotować, podziękować i nagrodzić, była taka, żeby na trwałe ta uroczystość wpisała się do naszego powiatowego kalendarza. I wczoraj taka uroczystość po raz drugi miała miejsce. Skromnie, ale wydaję mi się, że równie godnie wszyscy nagrodzeni, myślę, że z wielką satysfakcją wzięli udział w wydarzeniu.

Łukasz Grabczak: Wróćmy do tego pomysłu, do tej pierwszej edycji, bo to z Pani inicjatywy ten pierwszy Dzień Wolontariatu został zorganizowany jako właśnie cykliczna impreza.

Danuta Smaga: Była to istotnie moja inicjatywa, na którą ja pracowałam, o której ja myślałam od wielu lat. Szukałam odpowiedniej formuły, odpowiedniej koncepcji i w ubiegłym roku udało nam się sfinalizować ten pomysł, z czego jestem naprawdę bardzo dumna. Tym bardziej, że docierają do mnie głosy od wielu osób, i tych działających w szeroko pojętym wolontariacie, i tych osób, które zostały nagrodzone, ale też osób, które przypatrują się temu wydarzeniu, tej działalności z zewnątrz. I były to głównie glosy bardzo pozytywne, wszyscy uważają, że była potrzeba, aby właśnie taki dzień, takie święto jak Powiatowy Dzień Wolontariatu zaistniało. Była taka potrzeba ukazania tych skromnych, bardzo często ludzi, którzy działają z potrzeby serca, z takiej empatii do drugiego człowieka, i w ogóle nie potrzebują z tego powodu splendoru, działają tak jakby obok. Często widać to na przykład przy wolontariacie młodzieżowym. To młodzież, jako ta siła napędowa, bo w młodzieży wielki potencjał i energia, to oni działają, ale musi być zawsze taki koordynator. Ten ktoś, kto pokieruje, ktoś, kto pomoże. I często właśnie Ci opiekunowie szkolnych kół wolontariatu są w cieniu. A przy okazji takich wydarzeń jak wczoraj, można ich właśnie pokazać.

Łukasz Grabczak: Czy dużo takich osób trzeba wydobyć z tego cienia, pokazać, docenić?

Danuta Smaga: Jest bardzo dużo osób, które w wolontariacie działają. Naprawdę panie redaktorze, bardzo dużo osób. Staramy się tak co roku nagrodzić 20 podmiotów, tych po prostu w danym momencie najbardziej spektakularnie zapisanych w przestrzeni wolontariackiej w naszym powiecie, ale naprawdę takich osób jest dużo. Jedna z pań, która została wczoraj nagrodzona powiedziała, że wolontariat dla niej to jest hobby. I chciałabym, żeby właśnie ta myśl przyświecała kolejnym edycjom i była jakby takim też kryterium przy wyborze.

Łukasz Grabczak To nie tylko osoby indywidualne, ale również instytucje otrzymują takie wyróżnienia.

Danuta Smaga: Instytucje, również grupy, koła wolontariackie. Wczoraj nagrodziliśmy tak jak powiedziałam w sumie 20 podmiotów, z tego właśnie 12 to były nagrody indywidualne i 8 to nagrody grupowe. Każda z wyróżnionych osób czy organizacji dostała specjalną statuetkę, taka sama statuetka jak w roku ubiegłym, oczywiście okolicznościowy dyplom i jeszcze dla wolontariuszy indywidualnych jest nagroda pieniężna.

Łukasz Grabczak: I trzeci Powiatowy Dzień Wolontariatu rozumiem za rok?

Danuta Smaga: Oczywiście, już widzę niedosyt, już widzę, że jest taka potrzeba. Będziemy kontynuować, mam nadzieję, że za rok nie będzie to w reżimie sanitarnym, że będziemy mogli zrobić taką wspaniałą galę jak rok temu. Z koncertem, z panelem dyskusyjnym, że będzie to taki naprawdę bardzo nastrojowy, fajny wieczór, tak jak było to w poprzednim roku.

Łukasz Grabczak: Już teraz mam nadzieję możemy na taką galę zaprosić. Ja bardzo dziękuję za rozmowę, Starosta Puławski Danuta Smaga była Państwa i moim gościem.

Danuta Smaga: Ja dziękuję bardzo.

Powrót
`