Aktualności

Nowe pociągi na Lubelszczyźnie

Grupa samorządowców przy przekazywanym pociągu
Data publikacji: 13 października 2021
Podróżujący po Lubelszczyźnie mogą już korzystać z 7 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych zakupionych przez samorząd województwa lubelskiego za ponad 165 mln zł. Dodatkowe 2 trafią na tory jeszcze w tym roku. Zakup jest współfinansowany ze środków unijnych. Wczoraj (12.10.2021 r.) pociągi zostały przekazane przez marszałka Jarosława Stawiarskiego w dzierżawę operatorowi POLREGIO sp. z o.o., który na zlecenie województwa realizuje przewozy o charakterze użyteczności publicznej w transporcie kolejowym. Na zaproszenie marszałka w uroczystym przekazaniu pociągów uczestniczyli starosta puławski Danuta Smaga z burmistrzem Nałęczowa Wiesławem Pardyką oraz samorządowcy z terenów obsługiwanych przez POLREGIO.

Nowe pociągi pojadą m.in. na trasach: Dęblin - Lublin - Chełm, Łuków - Dęblin, Lublin - Kraśnik - Szastarka, Świdnik Miasto - Lublin Airport, Łuków - Terespol. Zamawiający pociągi skoncentrował się na szybkości oraz komforcie podróżowania, czyli istotnych aspektach dla pasażerów. Pojazdy są wyposażone w oszczędne zespoły napędowe, zapewniające prędkość do 160 km/h. Mieszczą do 105 pasażerów na miejscach siedzących, możliwy jest także przewóz rowerów oraz większego bagażu. W skład wyposażenia pociągu wchodzi m.in. klimatyzacja, sieć Wi-Fi, audiowizualny system informacji pasażerskiej, gniazda sieciowe i USB, monitoring wizyjny oraz defibrylator.

Inauguracyjny przejazd odbył się na trasie Lublin - Nałęczów, gdzie podróżni zostali przywitani przez lokalnych gospodarzy - starostę Danutę Smagę i burmistrza Wiesława Pardykę.

Nowe pociągi na Lubelszczyźnie

Powrót
`