Aktualności

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Puławach i Gołębiu

Msza patriotyczna
Data publikacji: 04 maja 2022
Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. W ramach obchodów 231. rocznicy jej uchwalenia starosta puławski Danuta Smaga wraz z przewodniczącym rady powiatu Januszem Wawerskim oraz członkiem zarządu Ireneuszem Rzepkowskim wzięli udział we Mszy Św. w intencji Ojczyzny w w Kościele we Włostowicach (Miasto Puławy) i towarzyszących uroczystościach. Starosta złożyła także okolicznościową wiązankę w Gołębiu.

Uroczystości w Puławach zgromadziły rzeszę mieszkańców oraz przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, szkół, instytucji i organizacji społecznych z posłem na Sejm RP prof. Krzysztofem Szulowskim.

Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej– nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm.

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Puławach

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Gołębiu

Fot. Paweł Nocek, UG Puławy
Powrót
`