Aktualności

Puławski szpital z wielomilionowym wsparciem. Do Puław trafi 8 mln zł

Puławski szpital z wielomilionowym wsparciem. Do Puław trafi 8 mln zł
Data publikacji: 29 lipca 2022
Wczoraj przed puławskim SP ZOZ odbył się briefing prasowy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poświęcony obecnej sytuacji epidemicznej oraz dofinansowaniu i doposażeniu szpitalnych oddziałów zakaźnych na terenie kraju.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in. wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, posłowie na Sejm RP Gabriela Masłowska i Sylwester Tułajew, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta puławski Danuta Smaga oraz z-ca dyrektora ds. Lecznictwa SP ZOZ w Puławach dr n.med. Marek Paździor.

Spotkanie było również poświęcone konkursowi, który dotyczył wsparcia oddziałów zakaźnych oraz pracowni diagnostycznych (REACT-EU). Wnioski można było składać do 28 lutego br.

- Będziemy przekazywali kwotę blisko 8 mln zł przede wszystkim na zakup sprzętu. Realizujemy program o wartości 200 mln zł w skali całego kraju. Program, którego celem jest odnowa oddziałów zakaźnych, zakup odpowiedniego sprzętu. Ponadto będziemy finansowali wzmocnienie laboratoriów, które funkcjonują przy oddziałach zakaźnych. Te 200 mln zł to etap przygotowań do kolejnej ewentualnej fali. Ale tak naprawdę wszyscy żyjemy nadzieją, że te kolejne fale będą jak najmniej dolegliwe, że będziemy mieli coraz mniej hospitalizacji i coraz mniej zgonów – mówił minister Adam Niedzielski.

- Ministerstwo Zdrowia podjęło działania aktywizujące w zakresie przygotowania do potencjalnych potrzeb. Jednym z takich instrumentów jest ogłoszenie dzisiaj listy rankingowej dla podmiotów, które mogły ubiegać się w konkursie o wsparcie na oddziały zakaźne oraz diagnostykę. O środki mogły się ubiegać jednostki na terenie całego kraju. Finalnie, zakwalifikowanych i rekomendowanych do dofinansowania zostało wybranych 30 podmiotów. Wartość dofinansowania mogła wynieść 100 proc., co oznacza, że żaden z tych podmiotów aplikujących, nie musiał posiadać wkładu własnego. Środki te mogą być przeznaczone na dwa komponenty: związany z przebudową i modernizacją twardej infrastruktury i ten związany z zakupem wysokospecjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego. Ten szpital otrzyma prawie 8 mln zł w ramach konkursu. Większa część sprzętu zostanie przeznaczona na sprzęt diagnostyczny – mówił wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku.

fot. Ewelina Szulc, Marta Panasiuk/LUW

Briefing prasowy Ministra Zdrowia SP ZOZ Puławy

Briefing prasowy Ministra Zdrowia SP ZOZ Puławy

Briefing prasowy Ministra Zdrowia SP ZOZ Puławy

Powrót
`