Aktualności

Katyń ... Ocalić od zapomnienia

odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej MJR Leonowi Rutkowskiemu
Data publikacji: 15 maja 2023
W dniu 12 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Puławach odbyła się uroczystość upamiętniająca Ofiary Zbrodni Katyńskiej wraz z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej osobie majora Leona Rutkowskiego – Koczura. Uczniowie klasy 5a i 7a przygotowali część artystyczną. Jak powiedziała pani dyrektor Edyta Skoczek w swoim przemówieniu: „Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek ofiarom.”
Program „Katyń … ocalić od zapomnienia”, w którym uczestniczy szkoła stworzył okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych.
Dąb Pamięci posadzony 22 kwietnia 2022r. przed budynkiem szkoły, upamiętnia postać majora Leona Rutkowskiego- Koczura, który został  zamordowany przez Rosjan w 1940 r. w Bykowni.Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Wicestarosta Powiatu Puławskiego – pan Leszek Gorgol, Kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych – pani Agnieszka Zamojska, która reprezentowała Prezydenta Miasta Puławy – pana Pawła Maja, pani Anna Kędziora – Radna Rady Miasta Puławy oraz pan Zbigniew Kiełb, który przygotował prelekcję poświęconą majorowi Leonowi Rutkowskiemu – Koczurowi.
k1
 

k2

k3

k4

k5

k7

Powrót
`