Aktualności

I Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu - muzyka, śpiew i zabawa na ludowo

I Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Wspaniała muzyka i śpiew, smaczne potrawy, przepiękne stoiska regionalne – czyli moc kultury ludowej podczas I Nadwiślańskich Spotkań z folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu. Serdecznie dziękujemy wszystkim kołom gospodyń wiejskich, organizacjom społecznym i instytucjom, które aktywnie uczestniczyły w organizowanym przez starostę puławskiego Danutę Smagę i wójta gminy Puławy Kamila Lewandowskiego święcie folkloru. Dziękujemy także zespołowi „Besarabia” z Rejonu Criuleni w Republice Mołdawii za zaprezentowanie mołdawskiego folkloru. Gratulujemy laureatom konkursu śpiewaczego oraz Bitwy Regionów. Jesteście wielcy!
Pierwsze miejsce w konkursie śpiewaczym zajął zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrzynie, drugie „Wolawianki” z Woli Czołnowskiej, zaś trzecie „Biały Kur” z Kurowa. Wielkie brawa!
 
Najlepszą potrawę w Bitwie Regionów przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Skokach – „Kaczkę dobrze nadzianą”. Nagroda za zajęcie drugiego miejsca trafiła do Stowarzyszenia „Zagrody Razem”, które przyrządziło „Golonkę pieczoną w kapuście kiszonej z purre z grochu z faworkami ziemniaczanymi i chrzanem”. Wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach „Pierogi z soczewicą” zostały ocenione na trzecią lokatę. Nagroda specjalna wójta gminy Puławy trafiła do KGW w Tomaszowie. Pyszności!
 
Oprócz zespołów konkursowych oraz grupy śpiewaczej z Mołdawii na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: wokalistki Zuzanna i Cyprian Pastuszka, wokalista Janusz Kruk, monolog ludowy - Ryszard Rokita, tercet akordeonowy Zbigniew Barankiewicz, Krzysztof Joński, Jerzy Jabłonka, Kamil Lewandowski.
 
Wśród gości podziwiających ludowe wytwory i prezentacje znaleźli się m.in.: posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej prof. Krzysztof Szulowski i Jan Kanthak, Alexandru Carțîn – prezydent rejonu Criuleni z Republiki Mołdawii, Kamila Grzywaczewska - dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, przewodniczący Rady Powiatu Puławskiego Janusz Wawerski reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, członkowie zarządu i radni Powiatu Puławskiego, wójtowie oraz przewodniczący rad i radni miast oraz gmin z terenu naszego powiatu, proboszcz Parafii p.w. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu ks. Jerzy Węzka. Imprezę odwiedzili również rowerzyści z Puławskiej Grupy Rowerowej, zachęcając uczestników wydarzenia do udziału w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.
 
Składamy wyrazy wdzięczności dla osób i organizacji,  które wsparły wydarzenie organizacyjnie i finansowo: gminie Puławy, Parafii p.w. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu,  Powiatowej Bibliotece Publicznej w Puławach, Rejonowi Criuleni, Szkółce roślin Hubczuk, Klubowi Twórców Ludowych w Puławach, Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA oraz Lubelskiemu Bankowi Spółdzielczemu. Towarzyszący imprezie Piknik z Produktem polskim zorganizowali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
 
Dziękujemy Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej panu Andrzejowi Dudzie za objęcie festiwalu Patronatem Honorowym.
 

I Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu cz. I

I Nadwiślańskie Spotkania z Folklorem Ziemi Puławskiej w Gołębiu cz. II

Powrót
`