Aktualności

VIII Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach

VIII Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach
Data publikacji: 30 sierpnia 2023
Już po raz ósmy serdecznie zapraszamy na puławskie święto muzyki i historii. Rodzina Czartoryskich poprzez istotny udział w życiu społecznym, a także niezwykły wkład w rozwój regionu, pozostawiła naszym pokoleniom dorobek na którym oparto ideę Festiwalu. Wydarzenie zostało dofinansowane m.in. z budżetu Powiatu Puławskiego w ramach wsparcia projektów o charakterze pożytku publicznego.

W programie tegorocznej odsłony Festiwalu znajdą się cztery wydarzenia adresowane do szerokiego grona odbiorców:

  • 13 września inauguracja i „Hiszpańscy Mistrzowie”. Manuel de Falla, Isaac Albéniz, Francisco Tárrega, Enrique Granados, a także Federico García Lorca i nieczęsto wykonywany w Polsce jego cykl „Canciones populares españolas”. Wśród wykonawców obok Magdaleny Wilczyńskiej-Goś, Tomasza Mazura, Macieja Łacnego i Kamila Turczyna na estradzie usłyszymy znakomitego Jakuba Niedoborka, gitarzystę, którego niezwykłe umiejętności pozwalają na łączenie flamenco i muzyki klasycznej w trakcie jednego recitalu.
  • 14 września koncert dla dzieci. Rok Aleksandra Fredry stał się dla organizatorów Festiwalu okazją do zaprezentowania cyklu liryków wokalno-instrumentalnych, których autorami są Anna Szeptycka, a także Ewa Fabiańska-Jelińska, polska kompozytorka szczycąca się wieloma laurami i osiągnięciami artystycznymi wykraczającymi poza granice Europy.
  • 15 września koncert zespołu Mousikê Tekhnê. Wykonawcy pod kierownictwem Doroty Cybulskiej-Amsler – artystki działającej na co dzień w Szwajcarii – przygotowali program oparty w dużej części na muzyce polskiej. W repertuarze koncertu nie zabraknie jednak także twórczości europejskiej jako odniesienia do postaci Franciszka Lessla, jednego z ważniejszych twórców w dorobku artystycznym Doroty Cybulskiej-Amsler.
  • Na zakończenie Festiwalu, 17 września, koncert kameralny w kościele pw. św. Józefa. Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe. Obok Pałacu Czartoryskich to właśnie tu działał i tworzył Wincenty Ferdynand Lessel, jeden z patronów Fundacji organizującej Festiwal. Wystąpią: Katarzyna Olszewska – organy, Jacek Szymański – tenor i Tatsushi Fujioka – trąbka.

Więcej informacji :  https://www.facebook.com/fundacja.lessel/

plakat

Powrót
`