Aktualności

Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Puławskiej zaprasza do udziału w wydarzeniach w ramach projektu "Ubierz w słowa gminę Puławy"

Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Puławskiej zaprasza do udziału w wydarzeniach w ramach projektu "Ubierz w słowa gminę Puławy"
Data publikacji: 15 września 2023
Projekt pn. "Ubierz w słowa gminę Puławy" powstał po to, by uczcić 50-lecie Gminy Puławy i kultywować lokalne tradycje, lokalną kulturę i sztukę. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Puławskiej organizuje szereg wydarzeń, które zostały dofinansowane ze środków MKiDN.

W miesiącu wrześniu biblioteka zorganizuje dwa wykłady - jeden dotyczący etymologii nazw miejscowości w gminie Puławy, a drugi dotyczący literatury, która tworzona była na naszych terenach. 

Serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony etymologii nazw miejscowych w gminie Puławy. Prelekcję dotyczącą historii parafii w Gołębiu i Jaroszynie wygłosi Małgorzata Daniłko, autorka strony internetowej Gołąb "Gołąb nad Wisłą" i publikacji "Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci" - 15 września, piątek, godz. 18.00, siedziba Biblioteki Gminnej w Górze Puławskiej. 

Wykład dr. hab. Jacka Głażewskiego z Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Puławy oświecone w oczach pamiętnikarzy epoki", który zostanie wygłoszony 28 września (czwartek), godz. 16.00, Biblioteka Gminna w Górze Puławskiej.

18 września br. o godz. 9.30 w Szkole Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Gołębiu odbędą się warsztaty kreatywnego pisania pn. "Nie rzucaj słów na wiatr, rzuć je na papier" dla uczniów powyższej szkoły. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie literackim z nagrodami. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma materiały z podstawowymi informacjami i praktycznymi ćwiczeniami. Warsztaty prowadzi dr Maja Wolny, pisarka, autorka nagradzanych powieści, sztuk teatralnych i reportaży.   

W czwartek, 21 września w  bibliotece w Górze Puławskiej odbędą się warsztaty logopedyczne dla dzieci przedszkolnych. Poprowadzi je pisarka, poetka, ilustratorka i autorka książek dla dzieci Małgorzata Strzałkowska. Pani Małgosia zdradzi naszym milusińskim nie tylko ciekawostki związane z rozwojem mowy, lecz także przybliży tajniki swojej pracy artystycznej. Będzie to zatem przygoda językowo-artystyczna.

Gminna Biblioteka Publiczna w Górze Puławskiej już we wtorek, 26 września zorganizuje warsztaty kulinarne dotyczące kuchni regionalnej na naszych terenach. Będzie smacznie, zdrowo i kolorowo. Jeśli jesteście ciekawi najbardziej charakterystycznych dla naszej gminy dań, chcecie się dowiedzieć o tajnikach najsmakowitszych potraw, to zapraszamy do... Bronowic do remizy OSP. Klub Seniora Bronowice zgodził się przeprowadzić dla nas takie warsztaty i już niebawem przeniesiemy się razem do krainy smakowitości.

Elementem projektu "Ubierz w słowa gminę Puławy" są też dwa konkursy.

Bajki są dobre na wszystko, dlatego my zachęcamy Was do stworzenia bajki o... terenach gminy wiejskiej Puławy! Gołąb, Klikawa, Góra Puławska albo Borowa.. To tylko część miejscowości, o których może traktować Wasza bajka, ważne by mówiła o terenach, miejscach, historii lub ludziach związanych z naszą gminą, a zatem... do dzieła! Na  prace czekamy do 30 września 2023 r.    

Jeśli jesteście uczniami szkoły podstawowej, chcecie spróbować swoich sił w konkursie literackim i macie ochotę wygrać fajne nagrody, to napiszcie bajkę prozą lub wierszem o naszych terenach. Utwór można przynieść do siedziby naszej biblioteki lub jej filii, a także przesłać na nasz adres email: gbp.gorapulawska@op.pl. Regulamin konkursu i wszystkie niezbędne informacje są dostępne na naszej stronie internetowej: http://gbpgorapulawska.naszabiblioteka.com/ 

Zapraszamy uczniów klas 5, 6, 7 i 8 szkół podstawowych z terenu powiatu puławskiego do wzięcia udziału w konkursie na podcast (nagranie w formie dźwiękowej) traktujący o terenach gminy Puławy. Szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej: http://gbpgorapulawska.naszabiblioteka.com. Warto się pospieszyć, bo na wasze prace czekamy tylko do 30 września! 

 

plakat 1

plakat 2

plakat 3

 

plakat 4

Powrót
`