Aktualności

Zimowy spacer wąwozami do Parchatki, nad Wisłę i do Parku Czartoryskich

Wąwóz lessowy w zimowej scenerii
Data publikacji: 23 listopada 2023
Za oknami naszych domostw panuje zimowa aura, jednak nie zostawajmy w domach i korzystajmy z uroków zimy, hartując nasz organizm oraz wzmacniając psychikę! Zimowym spacerom sprzyjają liczne, ciekawe szlaki w okolicach Puław. Dziś proponujemy Wam ponad 14-kilometrowy spacer wąwozami lessowymi do Parchatki, nad Wisłę i do Parku Czartoryskich w Puławach.

Na początek ciekawostka, otóż w okolicach pomiędzy Puławami, Wąwolnicą, a Kazimierzem Dolnym znajduje się najgęstsza sieć wąwozów lessowych w Europie! Warto więc wybrać się w te magiczne tereny.

Wycieczkę rozpoczynamy  w Puławach przy skrzyżowaniu ulic W .Pileckiego, Saperów Kaniowskich i Spacerowej. Kierujemy się na północny zachód w terenową ścieżkę koło bloków "Żagla", pomiędzy Kościołem św. Rodziny, a lasem instytuckim. Następnie dochodzimy do ul. Gościńczyk, dalej po skręceniu w lewo na południe idziemy w ul. Ceglaną aż do ronda M. Kapturkiewicz-Szewczyk. Tu wkraczamy w las, którego częsciowo znakowanymi żółtym kolorem szlakami dojdziemy do wąwozów lessowych i Parchatki. Po drodze mijamy Piasecznicę - gruntową drogę łączącą puławskie osiedle Włostowice ze Skowieszynem, kompleks narciarski w Parchatce i chmielnik, za którym schodzimy do wsi Parchatka, przekraczamy drogę wojewódzką prowadzącą m.in. do Kazimierza Dolnego i dochodzimy do wiślanego wału. Wałem dojdziemy do Parku Czartoryskich w Puławach, gdzie kończymy naszą wyprawę. Po trasie możemy podziwiać dziką, nadwiślańską faunę i florę, zwróćmy też uwagę na widoczną z wału tylko o tej porze roku (z uwagi na brak liści na licznych drzewach) Świątynię Sybilli.

Życzymy miłego wędrowania, a dla ułatwienia prosimy o skorzystanie z poniżej załączonego zarysu trasy, pliku GPX i galerii fotografii.

Zarys wycieczki trasy

attach_file Załączniki

Zimowy spacer wąwozami do Parchatki, nad Wisłę i do Parku Czartoryskich

Powrót
`