Aktualności

Jesienna wycieczka rowerowa na Górę Trzech Krzyży w Parchatce

Góra Trzech Krzyży w Parchatce, drzewa w jesiennych barwach, rowerzysta
Data publikacji: 03 listopada 2023
Masz wolne 2,5 godziny? Wybierz się na jesienną wycieczkę rowerem z Puław na Górę Trzech Krzyży w Parchatce. Ponad 22 km trasa pozwoli Ci na obcowanie z naturą, solidną porcję adrenaliny na zjazdach i zdrowe zmęczenie na licznych podjazdach. Jeżeli zainteresował Cię ten wstęp to zapraszamy do przeczytania dalszej relacji i obejrzenia obszernej galerii zdjęć z trasy.

Wycieczkę rozpoczynamy w Puławach za rondem "Żołnierzy Wyklętych" u zbiegu ulic Kopernika i Sosnowej. Wjeżdżamy do popularnego wśród biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów lasu. Kierujemy się leśną dróżką na południe, aż do oznaczonego żółtym kolorem szlaku turystycznego. Po około 2,6 km wkraczamy w pierwszy wąwóz, którym docieramy do Piasecznicy - polnej drogi wiodącej z puławskich Włostowic do Skowieszyna. Piasecznicą jedziemy około 0,5 km, następnie skręcamy w prawo w ostro pnący się do góry wąwóz, zlokalizowany obok innego wąwozu o inspirującej nazwie "Liszcze". Głębokim parowem docieramy do końca drogi, skręcamy w lewo w kierunku wschodnim, jadąc mijamy po obu stronach plantację porzeczki i aronii i docieramy do asfaltowo-szutrowej drogi prowadzącej ze Skowieszyna do Pożoga. Skręcamy w prawo w kierunku południowym i na około 8 km od startu naszej wyprawy zjeżdżamy do wąwozu, którym dotrzemy do wiaty zlokalizowanej w Lesie Stockim. Tuż obok znajduje się również pomnik poświęcony bohaterom bitwy z 24 maja1945 r. stoczonej przez odział AK i WiN pod dowództwem por. Mariana Bernaciaka z siłami NKWD, UB i MO. Warto tu zatrzymać się na chwilę zadumy. Następnie udajemy się utwardzoną tłuczniem drogą na zachód, w kierunku Zbędowic. Po drodze w Lesie Stockim mijamy kolejny pomnik - ku czci mieszkańcom Zbędowic masowo zamordowanych 22 listopada 1942 r. przez zbrodniarzy hitlerowskich za współpracę z ruchem oporu. Po minięciu pomnika docieramy do Zbędowic, lecz nie wjeżdżamy do wioski, tylko na skrzyżowaniu kierujemy się za znakiem wskazującym strzelnicę "Zimny Dół". Utwardzoną kamiennym tłuczniem drogą dotrzemy najpierw w pobliże wspomnianej strzelnicy, gdzie musimy zjechać w trawiastą dróżkę, która wiedzie do celu naszej podróży. Z parchackiej Góry Trzech Krzyży możemy podziwiać wspaniałą panoramę miasta, z Zakładami Azotowymi w tle. Natomiast patrząc na południe ujrzymy przepiękny Małopolski Przełom Wisły i bezkresne lasy. Z góry zjeżdżamy wąskim wąwozem (uwaga na stromiznę i przepaść z lewej strony!) do szosy Puławy - Kazimierz Dolny, którą jedziemy w kierunku Puław około 0,5 km. Mijamy skręt na Zbędowice, a po nim, tuż za lokalnym sklepem spożywczym skręcamy w prawo, w drogę z betonowych płyt, którą dotrzemy do chmielnika i następnie do stoku narciarskiego w Parchatce. Kolejnymi wąwozami i  leśno-polnymi dróżkami wracamy do naszego miejsca startu.

Podobało się Wam? Jeśli tak to koniecznie wybierzcie się na proponowaną wycieczkę. Dla ułatwienia możecie skorzystać z zamieszczonego poniżej zarysu trasy i pliku GPX.

Zarys trasy na mapie

Profil wysokościowy trasy

attach_file Załączniki

Ikona zip Plik_GPX.zip zip 168,47 kB

Jesienna wycieczka rowerowa na Górę Trzech Krzyży w Parchatce

Powrót
`