Aktualności

Październik - miesiąc walki z rakiem piersi

Październik - miesiąc walki z rakiem piersi
Data publikacji: 23 października 2023
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, obchodzonym przez międzynarodowe organizacje prozdrowotne od 1985 roku. Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się raka piersi u około 20 tysięcy kobiet.

Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz regularne wykonywanie badań diagnostycznych (mammografia, USG i samobadanie piersi). Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-rocznie-dowiaduje-sie-o-nim-az-20-tysiecy-kobiet-rak-piersi-jak-mu-skutecznie-zapobiegac,8490.html

Powrót
`