Aktualności Drukuj

"Poczta sąsiedzka" czyli dobra rada od sąsiada. Akcja społeczna Starosty Puławskiego i Komendanta Powiatowego Policji w Puławach

"Poczta sąsiedzka" czyli dobra rada od sąsiada. Akcja społeczna Starosty Puławskiego i Komendanta Powiatowego Policji w Puławach
Data publikacji: 19 stycznia 2024
Oszuści nie próżnują i nie śpią, co rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Na wnuczka, policjanta, prokuratora, pracownika poczty, gazowni, banku, znanego aktora, amerykańskiego żołnierza, za pomocą kodów BLIK oraz fałszywych linków o dopłacie do paczki czy rachunku – to jedne z najpopularniejszych metod, jakimi się posługują.

Starosta Danuta Smaga oraz Komendant Powiatowy Policji w Puławach mł. insp. Rafał Skoczylas zapraszają do udziału w spotkaniu inaugurującym Akcję społeczną „Poczta sąsiedzka” czyli dobra rada od sąsiada, która powstała, by temu zaradzić i podpowiedzieć jak postępować, żeby uniknąć zagrożeń.

Spotkanie odbędzie się 25 stycznia 2024 r. o godzinie 13.00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach.

Podczas spotkania zaprezentujemy założenia akcji oraz przekażemy materiały informacyjne zaproszonym gościom – włodarzom miast i gmin z terenu powiatu puławskiego, sołtysom, przedstawicielom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz banków. Szkolenie z zakresu przeciwdziałania oszustwom przeprowadzi kom. Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach, a studium przypadku przedstawi Tomasz Miechowicz, z puławskiego Oddziału Banku Credit Agricole.


Jak będziemy działać?

Sołtysi, przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz dzielnicowi otrzymają List do Mieszkańców, w którym znajdują się informacje o tym, w jaki sposób działają oszuści oraz co zrobić, żeby nie paść ich ofiarą. List będą sobie przekazywać mieszkańcy, od domu do domu.

Co nas wyróżnia?

Jesteśmy eko i stawiamy na relacje międzysąsiedzkie. Nie chcemy produkować i kolportować tysięcy ulotek, których nikt nie przeczyta. Chcemy dotrzeć fizycznie do wszystkich gospodarstw domowych powiatu puławskiego, a zwłaszcza do osób, które nie korzystają z Internetu, nie są aktywne w social mediach, nie czytają prasy. Stąd Dobra rada od sąsiada. Tak było od wieków, gdzie na wsiach, ważne informacje przekazywano sobie za pośrednictwem kartki, która „chodziła”, od domu do domu. Chcemy żeby rolę kartki pełnił wspomniany wcześniej List. Znajdują się w nim zwięzłe, konkretne informacje dotyczące działania oszustów oraz sposoby radzenia sobie z nimi i prośba o przekazanie listu do sąsiada, a on do kolejnego. Mamy nadzieję na nawiązanie relacji między sąsiadami, rozmowy dotyczące bezpieczeństwa i tym samym zwiększenie świadomości społecznej mieszkańców powiatu puławskiego. Jeśli ktoś skorzysta z naszego pomysłu, przekaże ten pomysł do innych gmin, powiatów, może województw – będziemy szczęśliwi, że kogoś jeszcze udało się ostrzec i uchronić przed utratą oszczędności.

Starosta Puławski Danuta Smaga oraz Komendant Powiatowy Policji w Puławach mł. insp. Rafał Skoczylas ostrzegają przed działalnością oszustów.
Powrót
`