Aktualności

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy
Data publikacji: 11 marca 2024
Dziś w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy odbyła się uroczystość Dnia Patrona placówki. Z tej okazji młodzież pod kierunkiem nauczycieli, przygotowała program słowno-muzyczny przybliżający sylwetkę Patrona. W uroczystości wzięła udział starosta puławski Danuta Smaga oraz wójt Wąwolnicy Marcin Łaguna, którzy dziękując gronu pedagogicznemu i młodzieży znakomitego przygotowania programu, podkreślili znaczenie takich wydarzeń dla kształtowania postaw patriotycznych.

Przez dziesięciolecia swojej posługi prymas Wyszyński zdołał przeprowadzić polski Kościół przez niezwykle trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Najlepszym świadectwem szacunku, na jaki zasługuje ta niezwykła postać jest hołd, jaki oddał jej Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r.: Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka (...) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

W uznaniu zasług Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2001 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 6 lutego 2001 zakończony został proces beatyfikacyjny. Dokumenty zebrane w ciągu 12 lat jego trwania przez Trybunał Beatyfikacyjny zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacji.

Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wąwolnicy

Powrót
`