Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Ochnio ps. „Granat” – żołnierza niezłomnego

W ceremonii wzięli udział przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, służb mundurowych, przedstawiciele lokalnych organizacji, szkół oraz mieszkańcy Puław i regionu. Powiat puławski reprezentował członek zarządu Bogdan Krześniak.
Msza święta żałobna odbyła się w kościele pw. św. Józefa w Puławach. W świątyni oraz podczas ceremonii na cmentarzu parafialnym panowała atmosfera powagi i głębokiego wzruszenia. Po dziesięcioleciach zapomnienia Stanisław Ochnio powrócił do swojej ziemi rodzinnej, gdzie spoczął z wojskowymi honorami, jako bohater niepodległościowego podziemia.
W czasie pożegnania podkreślano niezłomność, odwagę i wierność Ojczyźnie, jaką wykazał się śp. Stanisław Ochnio. Pamięć o śp. Stanisławie Ochnio ps. „Granat” została wreszcie godnie uczczona – a jego imię na zawsze pozostanie wpisane w historię walki o wolną i niepodległą Polskę.
Szczątki Stanisława Ochnio zostały odnalezione w kwietniu 2023 roku na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Oficjalna identyfikacja została ogłoszona 1 października 2024 roku podczas uroczystości w Belwederze z udziałem najwyższych władz państwowych.
Stanisław Ochnio urodził się 6 grudnia 1927 roku w Puławach. W wieku zaledwie 15 lat zaangażował się w działalność konspiracyjną w strukturach Armii Krajowej, gdzie działał jako łącznik i kolporter. Po wojnie służył krótko w Wojsku Polskim, skąd zdezerterował wraz z całą kompanią, by przyłączyć się do oddziału Mariana Bernaciaka „Orlika”. Po jego śmierci kontynuował działalność w zgrupowaniu Zygmunta Wilczyńskiego „Żuka”, a następnie samodzielnie kierował grupą niepodległościową. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB we wrześniu 1950 roku w Łodzi, został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie. Wyrok wykonano 17 listopada 1951 roku w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przez dziesięciolecia jego miejsce pochówku pozostawało nieznane.
Organizatorami uroczystości byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Puławy, Starostwo Powiatowe w Puławach oraz Parafia pw. św. Józefa w Puławach.