Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Kamieniołom w Nasiłowie. Będziesz pod wrażeniem!

Kamieniołom w Nasiłowie, w tle Wisła i niebo
Data publikacji: 09 grudnia 2020
- Można się tu solidnie zmęczyć, jak w górach - przemknęło mi przez myśl w trakcie podchodzenia stromą ścieżką prowadzącą na szczyt nasiłowskiego kamieniołomu. Jednak widoki z góry w pełni zrekompensowały trudy wycieczki. Jasne pokłady kredy, drzewa, wijąca się wstęga Wisły, a za nią wzgórza bochotnicke i kazimierskie. Jest cudownie, akumulatory naładowane!

Liczącą ponad 22 km wycieczkę rozpoczynamy przy wiacie turystycznej w Górze Puławskiej, zlokalizowanej na skrzyżowaniu ulic Długiej z Adamówką. Kierujemy się w dół, na południe aż do końcowego przystanku tzw. "emki". Stąd leśną drogą docieramy do wału wiślanego, zaczynającego się tuż za drogą prowadzącą do Janowca, przy ruinach byłego ośrodka kolonijnego w Górze Puławskiej. Tak, tak - nie wszyscy pamiętają, ale Góra Puławska była niegdyś miejscowością wypoczynkową. Po wale, wzdłuż Wisły idziemy w kierunku południowym. Z prawej strony mijamy zabudowania Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Kępa - oddział w Sadłowicach. Warto tu na chwilę zboczyć z trasy, zwłaszcza, że tuż obok znajdziemy również ośrodek jeździecki. Natomiast po lewej stronie wału dostrzeżemy liczne rozlewiska i starorzecze Wisły. Wijącymi się wśród licznych drzew i krzewów dróżkami możemy też dotrzeć do głównego nurtu rzeki i spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na stary most i ośrodek żeglarski w Górze Puławskiej. Przy odrobinie szczęścia ujrzymy unoszące się na wodzie łabędzie i inne dzikie ptactwo.

Po ok. 3 km wał kończy się, wkraczamy do lasu, przez który dotrzemy aż do drogi prowadzącej do przeprawy promowej Nasiłów - Bochotnica. Spoglądając na drugą stronę Wisły ujrzymy kolejno "Górki Parchackie", bochotnickie wzgórza i kazimierskie pagórki. - Ileż razy przemierzałem tamte ścieżki, jakie one piękne również z tej perspektywy - nasuwa się myśl. Po prawej stronie, patrząc w kierunku południowo-zachodnim ujrzymy ogromną skarpę, porośniętą ciernistą roślinnością, z gdzieniegdzie wystającym jasnymi kredowymi kamieniami. Ale to nie jest jeszcze właściwy kamieniołom. Idziemy dalej i po kilkuset metrach naszym oczom ukazuje się wspaniały nasiłowski kamieniołom. Niesamowita feria jasnych, żółtawej barwy skał, poprzeplatanych bujną roślinnością. Nieczynny kamieniołom zbudowany jest z pokładów kredowych skał wapienno-krzemionkowych, tzw. opok. Jest jednym z najpiękniejszych obiektów geoturystycznych tutejszych okolic.

Z wierzchowiny kamieniołomu możemy podziwiać wspaniałą panoramę położonych poniżej terenów - Małopolski Przełom Wisły, Bochotnicę i początek Kazimierza Dolnego. Uważnie przyglądając się przeciwległym wzgórzom dojrzymy stację narciarską w Kazimierzu Dolnym oraz datowaną na przełom XIII i XIV wieku kazimierską basztę obronną

To był kulminacyjny punkt naszej wycieczki. Stąd możemy przedłużyć nasz spacer do Janowca, jednak my wracamy przez Nasiłów - malowniczo położoną wioskę, z której także możemy podziwiać wspaniałą dolinę Wisły. Wśród licznych pól i lasów okalających wieś, zbudowano wiele wypoczynkowych domów, co dobitnie świadczy o atrakcyjności miejsca, o czym możemy przekonać się oglądając załączoną poniżej fotorelację. Życzymy miłego wirtualnego zwiedzania i do zobaczenia na turystycznych szlakach powiatu puławskiego!

Ikona zipPlik GPX - Nasiłów – Góra Puławska, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [18.74 KB]

Ikona zipPLIK GPX - Góra Puławska – Nasiłów, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [23.07 KB]

 Zarys trasy

Nadwiślańska wycieczka do nasiłowskiego kamieniołomu

Powrót
`