Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Zimowy spacer z Puław do Gołębia - poprzez ptasie ostoje

Łabędzie na tle kościoła w Gołębiu
Data publikacji: 18 lutego 2021
Obszar powiatu puławskiego to znakomite miejsce do bytowania wielu gatunków ptaków. Dwie duże rzeki - Wisła i Wieprz, liczne jeziora, starorzecza oraz stawy, a także rozległe łąki i tereny leśne stwarzają odpowiednie ostoje dla awifauny. Dziś zabierzemy Państwa na wirtualną wycieczkę z Puław do Gołębia, pozwalającą na niezwykłe obcowanie z dziką naturą, ostoją ptactwa błotno-wodnego. Zapraszamy do lektury artykułu i obejrzenia fotorelacji.

Liczący ponad 28 km spacer po pętli Puławy - Wólka Gołębska - Gołąb - Puławy rozpoczynamy na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. Tutaj czeka na nas pierwsza ptasia niespodzianka - pawia rodzina będąca ozdobą historycznego ogrodu założonego przez Izabelę Czartoryską. Parkowymi alejkami wychodzimy na ul. 4 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, którą z kolei docieramy do ul. 6 Sierpnia. Idąc prosto dotrzemy do nadwiślańskiego bulwaru, prowadzącego aż do mostu im. Jana Pawła II, za którym musimy na chwilę wejść na ul. Dęblińską. Po ok. 300 m., tuż za rondem skręcamy w lewo na wał wiślany wiodący aż do Wólki Gołębskiej. Zaczynamy naszą przygodę!

Początkowo trasa wydaje się spokojna, z lewej strony Wisła, z prawej kolejno zespół basenów Grupy Azoty Puławy, las, a w oddali fabryczne kominy. Jednak już po ok. 3 km docieramy do rozległego rozlewiska położonego w pobliżu ujścia kanału zrzutowego z Zakładów Azotowych. Teren ten, ze względu na odprowadzaną tu z elektrociepłowni wodę nigdy w pełni nie zamarza i zimą, jak podają lokalne przewodniki ornitologiczne, stanowi ważne miejsce bytowania aż 33 gatunków ptaków wodnych. Możemy tu podziwiać m.in. czaple siwe, kormorany, krzyżówki, czernice, głowienki, łabędzie, kaczki, rybołowy i błotniaki. Jeśli dopisze nam szczęście  spotkamy orła bielika. To niezwykłe miejsce znakomicie opisano w "Przewodniku turystycznym po szlakach ornitologicznych w dolinie Wisły, pradolinie Wieprza i wokół jeziora Duży Ług", a także w folderze "Ziemia Puławska ptasia ostoja". Na końcu wiślanego wału, przy wyjeździe do Wólki Gołębskiej zlokalizowano tematyczną tablicę informacyjną. 

Po opuszczeniu wału wkraczamy na chwilę na drogę wojewódzką nr 801, mijamy Wólkę Gołębską i udajemy się w kierunku Dęblina. Po drodze możemy jeszcze raz na chwilę wstąpić w dzikie, nadwiślańskie zarośla. Do Gołębia możemy dotrzeć drogą gminną, lub dalej idąc drogą wojewódzką (uwaga na znaczny ruch samochodowy), my celowo wybraliśmy tzw. wałodrogę ze względu na roztaczający się z niej, zwłaszcza w porze zimowej, ciekawy widok na gołębski kościół parafialny. Po przekroczeniu drogi, poprzez pola udajemy się do centrum miejscowości, gdzie możemy podziwiać perłę renesansu - zabytkowy kościół pw. św. Floriana i św. Katarzyny oraz Domek Loretański. Niezwykły charakter miejsca potwierdza fakt, że zespół kościelny jest celem licznych pielgrzymek religijnych. Bogata historia i ciekawa architektura przyciąga turystów z kraju i zagranicy. Warto tu zajrzeć, zwłaszcza że miejscowość może poszczycić się także takimi atrakcjami jak np. Muzeum Nietypowych Rowerów.

Opuszczając Gołąb kierujemy się na północ, przez rozległe, sosnowe, pełne dzikiej zwierzyny lasy docieramy do szlaku wiodącego wzdłuż linii kolejowej Lublin - Dęblin - Warszawa. Oglądając po drodze kolejową i fabryczną infrastrukturę kończymy naszą wyprawę.  Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z załączonym zarysem przebiegu trasy wycieczki oraz obszerną fotorelacją. Można również pobrać plik gpx. Do zobaczenia na szlaku!

Ikona zipPLIK GPX, plik: Rozszerzenie: zip, Rozmiar: [48.87 KB]

Trasa wycieczki, mapka

Spacer do Gołębia z ptasimi ostojami w tle

Powrót
`