Aktualności Sportowe

Trzynastka niekoniecznie pechowa

Trzynastka niekoniecznie pechowa
Data publikacji: 19 października 2016
Mówi się, że trzynastka to pechowa liczba. Nie mogą jednak tego mówić uczestnicy XIII Turnieju Tenisa Stołowego osób niepełnosprawnych w Puławach. Odbył się on w dniach 30.09-02.10. 2016 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6, a organizatorem jak zawsze była Puławska Fundacja Osób Niepełnosprawnych PA-KT, przy wydatniej pomocy Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej i PTKKF.

Na starcie sta­nęło 36  uczestników z 5 państw Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy i Polski. Rangę turnieju podnosi fakt, że wśród zawodnikowi było kilku aktualnych mistrzów i wicemistrzów tych krajów, a także reprezentujący Polskę, trzej uczestnicy Paraolimpiady z Rio de Janeiro - Rafał Lis, Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka. Zawodnicy rywalizowali  w sześciu kategoriach, tak  więc pojedynków było sporo, wiele z nich pięciosetowych.

- Lubię przyjeżdżać do Puław, wcześniej na wyścigi na wózkach, teraz na turniej tenisa stołowego - mówi jeden z uczestników Jarosław Pogonowski. – Jestem typowym amatorem i dla mnie konfrontacja z wicemistrzem świata  czy paraolimpijczykiem to dotknięcie wielkiego sportu. Fajnie jak uda się urwać im punkty w meczach.

Krzysztof  Żyłka uczestnik ostatniej olimpiady dodaje, że turniej w Puławach to bardzo dobry sprawdzian przed jesiennymi zawodami. Ma dobrą obsadę bo z zagranicy przyjeżdża czołówka graczy z krajów uczestniczących, a z Polki wszyscy znaczący zawodnicy klas 1-4.

Po grach eliminacyjnych w grupach, zawodnicy systemem pucharo­wym walczyli o zwycięstwo w turnieju. Końcowa klasyfikacja wygląda jak poniżej:

W kategorii kobiet I miejsce zajęła Emilia Kotarska - Puławy, II miejsce Antonina Arsienowa -Briańsk (Rosja),  III miejsce Ira Gołowacz – Homel (Białoruś).

 W kategorii  tetraplegia mężczyzn I był Piotr Sokalski - reprezentujący IKS Tarnobrzeg, II miejsce Andrej Jewstradow - Briańsk (Rosja),  III Andrej Mantula- z Połocka (Białoruś).

Kategoria paraplegia mężczyzn zakończyła się wy­graną Rafała Lisa  reprezentującego Szansę Start Gdańsk, który wyprzedził Krzysztofa Żyłkę  - z Markowców  IKS Tarnobrzeg  i Vitalija Popoka  z Równego (Ukraina).

Bardzo podobna była kolejność w kategorii Open gdzie na pierwszym miejscu stanął Krzysztof Żyłka, przed Rafałem Lisem i Vitalijem Popokiem.

Deble po zaciętej walce wygrali  Rafał Lis/ Krzysztof Żyłka wyprzedzając pary Maciej Nalepka – Tuchów Klub IKS Tarnobrzeg  / Mariusz Czerwiński Start Radom i Janusza Chamota z Jeżowego Klub IKS Tarnobrzeg mającego za partnera Marka Szafrańca SIKS SILESIA Katowice.

Bardzo zacięte pojedynki były w kategorii Mixty. Tu bezkonkurencyjna była para Emilia Kotarska/ Janusz Chamot – aktualni brązowi medaliści Mistrzostw Polski w tej kategorii nie dali szans parze Antonina Arsienowa/ Michaił Klimowcow z Briańska,  która zajęła drugie miejsce, zaś na najniższym podium stanęła para Białorusko-Ukraińska Alena Cherbanosenko/Vitalij Popok.

Puławy poza Emilią Kotarską  dla której te zawody były kolejnym sprawdzianem przed Mistrzostwami Polski które (odbędą się w grudniu w Gdańsku) i listopadowym Pucharem Polski, reprezentowali  jeszcze Mirosław  Abramek,  Grzegorz Sulima, Piotr Adach i Paweł Szkoła.

Turniej nie odbyłby się gdyby nie sponsorzy: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Zakłady Azotowe Puławy, Urząd Miasta w Puławach oraz Starostwo Powiatowe w Puławach. Organizatorzy dziękują wszystkim dzięki którym turniej mógł się odbyć.

 

XIII Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego 01-02.10.2016 Puławska Fundacja Osób Niepełnosprawnych

Powrót
`